Më të fundit

 • Ligji i mbetjeve, shoqëria civile të shtunën protestë para Kryeministrisë

  Shoqëria civile do të zhvillojë ditën e shtunë një tjetër protestë kundër importit të plehrave. Ata u bëjnë thirrje të gjithë qytetarëve që të bashkohen në këtë protestë. “Më 1 tetor 2016, ora 11:00 mblidhemi para monumentit të 100-vjetorit te Parku Rinia, për të marshuar më pas drejt Kryeministrisë. Ne mbrojtje të jetës, në mbrojtje të së ardhmes së fëmijëve, në mbrojtje të Shqipërisë, Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP), i bën thirrje të gjithë qytetarëve shqiptare të dalin të protestojnë masivisht kundër importit të plehrave!

  Lexo me shume
 • Zonat e Mbrojtura të Shqipërisë, gur i çmuar për zhvillimin ekonomik

  Zonat e Mbrojtura kanë një potencial të jashtëzakonshëm për zhvillimin e turizmit të qëndrueshëm – një faktor kyç në përmirësimin e situatës social-ekonomike të komuniteteve vendore si dhe kontribuojnë për mbrojtjen e biodiversitetit. Ky është një ndër mesazhet e e Konferencës 2-ditore mbi “Zhvillimi i Turizmit në Zonat e Mbrojtura” që nisi ditën e djeshme në Shkodër, organizuar nga Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura (AKZM) me mbështetjen e projektit të financuar nga BE-ja, NaturAL.

  Lexo me shume
 • Fundi i trishtë i një luani

  Njëri prej dy luanëve që ia kishin mbathur nga kafazët e kopshtit zoologjik të Lajpcigut në Gjermani është qëlluar për vdekje, pasi përpjekjet për të përdorur qetësuesit dështuan. Luanët, të dy të gjinisë mashkullore, Majo dhe Motshegetsi, dolën nga kafazi dhe kapërcyen një kanal rreth orës 8:40 të mëngjesit të sotëm, përpara se kopshti zoologjik të hapej për vizitorët si çdo ditë. Ata u gjetën më pas në një gëmushë në një gjendje tepër shqetësuese. Edhe pse njëri prej tyre u dërgua sërish mbrapsht në kafazin e tij, tjetri mbeti në gjendje agjitative dhe e vetmja mundësi ishte të qëllohej për vdekje.

  Lexo me shume

Mbahet për herë të parë në zonën turistike të Belshit, Festivali Liqenor

Zhvillohet për herë të parë në Belsh festivali liqenor. Në skenën e ndërtuar pranë liqeneve do të interpretojnë 13 grupe të këngëve dhe valleve popullore nga vendi e Kosova. Në natën finale të festivalit që synon të kthehet në traditë për Belshin turistik,do të përzgjidhet dhe grupi fitues. Ka çelur për herë të parë, siparin festivalin liqenor i Belshit që për dy ditë me radhë do të promovojë vlerat historike dhe folklorike të trevave mbarëshqiptare. Ky festivali synon të bëhet i përvitshem duke u rikthyer gjallërinë e munguar qytezës, dhe atraksion për turistët.

Vijo leximin

Tryezë mjedisore për ishujt e dëmtuar të Ksamilit

Agjencia Joniane e Mjedisit, Medias dhe Informacionit (AJMMI), gjatë shtatorit, organizoi në qendrën kulturore “DEA” Ksamil, Tryezë Mjedisore për rehabilitimin e ishujve të dëmtuar të Ksamilit, me theks parandalimin e dëmtimit të mëtejshëm dhe sensibilizimin e komunitetit të banorëve të Ksamilit e më gjerë, për mbrojtjen e tyre. Në këtë tryezë mernin pjesë aktorë dhe faktorë nënshkrues të memorandumit të bashkëpunimit, nxënës dhe mësues të shkollës së bashkuar “5 Dëshmorët” përfaqësues të zonave të mbrojtura, përfaqësues të pushtetit lokal, të Komisariatit të kufirit Sarandë, të Shërbimit Zjarrfikës etj.

Vijo leximin

Berat- Bogovë, denoncimi i krimeve mjedisore

Ditën e enjte, organizata “Për Mirëqënie Sociale dhe Mjedisore” Berat, në kuadër të projektit “Ulja e krimit mjedisor nëpërmjet rritjes së kapaciteteve të agjencive ligjzbatuese, në Parkun Kombëtar të Tomorrit”, si pjesë e programit ACHIEVE të zbatuar nga Qendra Rajonale e Mjedisit (REC) Shqipëri, financuar nga Bashkimi Evropian, ndau me banorët e zonave përreth promocionin e saj. Promocioni i saj kishte për qellim informimin e banorëve të kësaj zone mbi rëndësinë e ruajtjes së Parkut Kombëtar të Tomorrit, vlerave të tij të florës, faunës, turistike, folklorike, historike.

Vijo leximin