Më të fundit

 • Ndotja e shkaktuar nga plastika, ekspertët: Grimca të dëmshme në ajër

  Banorët që jetojnë dhe punojnë pranë fabrikës së riciklimit të mbetjeve që u dogj, duhet të mos hapin dritaret edhe një ditë më pas, ndonëse flakët janë shuar e nuk ka tym. Ndotja e ajrit për shkak të djegies së plastikës vazhdon të ketë pasoja në shëndetin e tyre.

  Lexo me shume
 • Rafting në vend të HEC,në kanionet e Osumit pas anulimit të projektit shkatërrues

  Është e dielë, 22 prill, dita e tokës. Një grup i njerëzve të medias dhe aktivistë të shoqërisë civile janë bërë bashkë për të provuar sportin e aventurës, rafting, në atë që shumë e kanë quajtur si Disneylandin e natyrës, Kanionin e Osumit.

  Lexo me shume
 • Pastrohen 110 ton mbetje nga katër lumenjtë e qarkut Gjirokastër

  Aksioni për pastrimin e shtretërve të lumenjve, ndotja e të cilëve është kthyer në një shqetësim të madh për të gjitha zonat ku ato kalojnë, në qarkun Gjirokastër, angazhoi punonjësit e një sërë institucionesh dhe nxënësit e shumë shkollave, të cilët gjatë një jave larguan 110 ton mbetje në segmentet problematikë përgjatë lumenjve Vjosë, Drino, Dëshnicë e Bënçës.

  Lexo me shume

Si të Kurseni Energjinë dhe Paratë Gjatë Dimrit

Sezoni i festave po afron, periudha e vitit ku takohesh dhe mblidhesh me familjarët, miqtë, gjithashtu me shpenzimet më të larta për dhurata dhe argëtim. Nëse nuk veproni me zgjuarsi, dimri mund të kthehet në periudhën më të shtrenjtë të vitit, por mos u shqetësoni, AgroWeb.org ju njeh me disa këshilla praktike në vijim.

Vijo leximin

Censusi i zogjve, ekspertët numëruan gjithë shpendët

Për katër ditë radhazi nga data 11-14 janar në të gjithë Shqipërinë, sikurse edhe në botë, është kryer censusi i zogjve, i njohur ndryshe si numërimi i shpendeve ujorë. 85 profesionistë vendas e të huaj të mbikqyrur nga ekspertë ndërkombëtarë, kryen këtë proces në 22 zona në të gjithë territorin shqiptar. “Censusi kryhet gjithmonë në mes të janarit, një herë në vit.

Vijo leximin

Të jetë “Dita e Tokës” do të thotë të mos jetë “Ditëlindja e fundit e Njeriut”!

Me ekzistencën e e këtij eventi, sot me datë 22 Prill, shoqëritë civile në Shqipëri udhëtojnë nëpër vende të ndryshme për të shpërndarë mesazhin e këtij viti mbi Ditën e Tokës: “STOP ndotjes nga plastika”. Shoqatat “Aleanca e Alpeve Shqiptare” dhe VIS Albania në bashkëpunim me REC Shqipëri, projektin NaturAL, AdZM Shkodër, kanë marrë pjesë nëtejcimin e mesazhit të kësaj dite në zonat malore të Shqipërisë së Veriut, me qëllim gjithëpërfshirjen e zonave që tashmë  e kanë lidhjen njeri-natyrëtë integruar në jetën e tyre të përditshme.

Vijo leximin