operacion policor

Operacion ndërkombëtar, pije dhe ushqime të falsifikuara

Drejtoria për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Policinë e Shtetit me indicie të Interpol dhe Europol, u përfshi në operacionin ndërkombëtar, i cili u shtri në 82 vende. Operacioni i koduar “Opsion V”, ka bërë të mundur procedimin penal të 8 subjekte, të akuzuara për veprën penale të “Shkeljes së të Drejtave të Pronësisë Industriale”, ndërsa 6 persona janë vënë në pranga. “Nga kontrollet e organizuara nga Drejtoritë Vendore të Policive kryer nga grupet e punës në terren dhe drejtuar nga Strukturat për Krimin Ekonomik e Financiar në Policisë e Shtetit janë arritur rezultatet e mëposhtme:

Zjarrëvenie të qëllimshme në vend, arrestohen dy persona

Dy persona kanë rënë në prangat e policisë të dyshuar për zjarrëvenie të qëllimshme në dy qytete të ndryshme. Veiz Uku, një 46- vjeçar banues në fshatin e Shën Kollit, është arrestuar nga policia ditën e sotme, pasi është personi përgjegjës për djegien e një sipërfaqe pylli prej 2 dynymësh. Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije se 46- vjeçari, mbi të cilin rëndon akuza e “Shkatërrimit me zjarr të pyjeve dhe mjedisit pyjor”, gjatë mbrëmjes së djeshme, rreth orës 20:00, ka vendosur një zjarr në masivin pyjor të në fshatin Shën Koll.