Vullnetarët pastrojnë plazhin, vendi popullohet nga breshkat

Çdo ditë shohim shumë gjëra të trishtuara që raportohen në lajme dhe në internet – por tani është koha për të dëgjuar diçka pozitive. Për herë të parë në 20 vjet, breshkat kanë ardhur për të bërë foletë në plazhin Versova në Mumbai, Indi falë përpjekjeve të përbashkëta mes avokatit dhe ambientalistit Afroz Shah dhe një ekip vullnetarësh të përkushtuar. Për shkak të ndotjes së plazheve dhe peshkimit, popullsia e breshkave kishte nisur që të binte ndjeshëm. Falë teknologjisë moderne, si rrjeta, që janë të dizajnuara për të lejuar breshkat të ikin, numri i tyre nisi që të rritej. Një studim i kohëve të fundit ka gjetur edhe 299 vende për fole të breshkave anembanë botës, duke dëshmuar se ato janë duke u rikuperuar ngadalë nga zhdukja e afërt që rrezikonin.

Vijo leximin

Print

FOTOT: “Gëzimi i fëmijëve nën shi dhe ndotja e peizazhit”, këto janë shkrepjet mjedisore të vitit më të pëlqyera në botë

Fotografi iranian, Saeed Mohammadzadeh u përzgjodh si fotografi i vitit mes një larmie zgjedhjesh nga mjedisi dhe jeta mes problemeve të krijuara për natyrën dhe botën e gjallë. “End Floating”, imazhi i tij përndjekës i një anijeje të ngecur në breg në kripën e ngurtësuar në liqenin Urmia, ilustron sesi ndryshimet e klimës, keq-menaxhimi i ujit dhe thatësirat e kanë shkatërruar peizazhin.

Vijo leximin

Print

Jahti “gjigand” do të udhëtojë me energji diellore – Ja çfarë sjell e ardhmja

Automjetet elektrike me siguri do të jenë e ardhmja, duke marrë parasysh se çdo markë e madhe po përqafon idenë e një të ardhmeje pa gaz, por a do të jetë e njëjta gjë edhe për anijet? Jahtet janë simbol i madh statusi për njerëzit e pasur, por gjithashtu ato harxhojnë sasi të mëdha gazi. Një kompani suedeze e quajtur Solar Impact shpreson ta ndryshojë këtë me një varkë të mrekullueshme që nuk do ketë nevojë as për një pikë karburanti.

Vijo leximin

Print

Lidl ndalon përdorimin e paketimit të frutave dhe të perimeve plastike të zezë

Kompania e rrjetit më të madh në botë, Lidl ka bërë të ditur se do të heqë plastikën e zezë në të gjithë gamën e frutave dhe perimeve deri në fund të muajit në Angli. Paketimi i plastikës së zezë nuk është e riciklueshme në Britaninë e Madhe, pasi nuk mund të zbulohet nga sistemet e përdorura të klasifikimit për riciklimin e plastikës. Lidl thotë se masa e tij do të kursejë rreth 50 Ton mbeturina plastike të zeza në vit. Ajo gjithashtu ka në plan të heqë plastikën e zezë nga mishi i saj i freskët, peshku dhe shpendët deri në gusht të vitit të ardhshëm, njoftoi dy ditë më parë kompania.

Vijo leximin

Print

Në rrezik plazhet e detit Jon – Rrëshqitja e shkëmbinjve rrezikon turistët, mbyllet “Navagio”

Rrëshqitjet e shkëmbinjve pas një tërmeti në ishujt e detit Jon të Greqisë, kanë detyruar mbyllen e disa zonave piktoreske, gjë që ka ndikuar turizmin vendas. Më datë 13 Shtator, rrëshqitja e shkëmbinjve në plazhin popullor Navagio në ishullin Zakynthos, një nga destinacionet më të preferuara të Greqisë, dëmtoi 7 turistë.  Një tjetër rëshqitje ndodhi 6 ditë më vonë në ishullin Lefkada, që është një tjetër destinacion kryesor.

Vijo leximin

Print

News

Archive of all EEA's news releases.

Top Environment News -- ScienceDaily

Top stories featured on ScienceDaily's Plants & Animals, Earth & Climate, and Fossils & Ruins sections.
Feed not found.

Reuters: Environment

Reuters.com is your source for breaking news, business, financial and investing news, including personal finance and stocks. Reuters is the leading global provider of news, financial information and technology solutions to the world's media, financial institutions, businesses and individuals.

BBC News - Science & Environment

BBC News - Science & Environment

Environment | The Guardian

Latest Environment news, comment and analysis from the Guardian, the world's leading liberal voice

Environmental News Network

Environmental News Network
Feed not found.