Në “zemër” të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë zhvillohet festa e Lunikut

Festa e Njësisë Administrative Lunik është një nga festat tradicionale që zhvillohet çdo vit në vendin e quajtur Fusha e Letmit në Parkun Kombëtar “Shebenik-Jabllanicë”. Kjo festë organizohet nga banorët e zonës në mbështetje të traditës dhe turizmit të zonës. Në këtë festë nuk munguan aktivitetet artistiko-kulturore si dhe gastronomia tradicionale e zonës. Edhe administrata e Zonave të Mbrojtura të Elbasanit (AdZM Elbasan) ishte pjesë e këtij aktiviteti me materialet promovuese duke përcjellë mesazhe sensibilizuese tek komuniteti që mirëmenaxhimi i burimeve natyrore, promovimi i produkteve tradicionale të zonës ndikon në zhvillimin e turizmit.

Vijo leximin

Print

Temperaturat e larta, 25 vatra te reja zjarri

Rritja më tepër e temperaturave ka shtuar edhe numrin e vatrave të zjarrit që janë përhapur në qarqet Tiranë, Vlorë, Dibër, Elbasan dhe Berat. Janë shënuar 25 vatra të reja zjarri teksa forcat zjarrfikëse janë shtuar edhe më shumë. Konkretisht, janë angazhuar 15 makina zjarrfikëse, 114 forca zjarrfikëse, 20 punonjës të Gardës, 130 forca ushtarake, 10 forca pyjore, 5 punonjës të zonave të mbrojtura dhe helikopterë. Situata në qarqet e vendit:

Vijo leximin

Print

Elbasan, zjarri në Kodër Krastë bëhet alarmant

Zjarri i përmasave të mëdha që ka përfshirë Kodër Krastën, në Elbasan, ka djegur një sipërfaqe të konsiderueshme me pisha. Zjarri është përhapur me shpejtësi në të gjithë pyllin, pavarësisht ndërhyrjes së menjëhershme të zjarrfikësve, forcave të policisë dhe punonjësve të Bashkisë së Elbasanit. Temperaturat e larta e kanë bërë të vështirë izolimin e flakëve dhe situata vazhdon të jetë emergjente. Ish-depot e dikurshme të ushtrisë në Kodër Krastë janë një tjetër shkak për t’u alarmuar, nga frika e ekzistencës së municioneve të mbetura luftarake.

Vijo leximin

Print

Rojet e mjedisit, prej 44 vitesh vrojton 6 mijë hektarë pyll

Bashkim Koçi prej 44 vitesh punon si roje pylli, por përgjegjësia e tij është dyfishuar tashmë që mbron një Park Kombëtar, më i madhi në vend, ai i Shebenikut. Vështirësitë janë të mëdha për të mbrojtur një terren 3 herë më të madh se norma ku çdo ditë rrezikohet edhe jeta. Ministria e Mjedisit dhe Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura i janë bashkuar iniciativës botërore për të festuar Ditën Ndërkombëtare të “Rangers”-ave. Por a është kjo iniciativë e mjaftueshme për të stimuluar punën e një roje pylli?

Vijo leximin

Print

Edhe në Qarrishtën e largët mund të bëhet turizëm

Qarrishta, një fshat i largët i rrethit të Librazhdit, i cili shtrihet mes maleve në një lartësi prej 950 metrash, veç vlerave natyrore me pyje e florë të pasur, kohët e fundit ka filluar të shtohet edhe fauna e këtij pylli që u dëmtua mbas viteve -90. Specia e veçantë e zonës që mendohej e zhdukur, kaprolli (Capreolus capreolus) është shfaqur përsëri dhe është filmuar nga kamerat kurth që kanë ngritur specialistët e AdZM-së në Qarkun e Elbasanit. Por kjo zonë po shfrytëzohet edhe për turizmin natyror, të aventurës, historisë dhe kulinarisë tradicionale.

Vijo leximin

Print