• Kreu
  • Të tjera
  • Aktiviteti njerezor

Zjarrëvenie të qëllimshme në vend, arrestohen dy persona

Dy persona kanë rënë në prangat e policisë të dyshuar për zjarrëvenie të qëllimshme në dy qytete të ndryshme. Veiz Uku, një 46- vjeçar banues në fshatin e Shën Kollit, është arrestuar nga policia ditën e sotme, pasi është personi përgjegjës për djegien e një sipërfaqe pylli prej 2 dynymësh. Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije se 46- vjeçari, mbi të cilin rëndon akuza e “Shkatërrimit me zjarr të pyjeve dhe mjedisit pyjor”, gjatë mbrëmjes së djeshme, rreth orës 20:00, ka vendosur një zjarr në masivin pyjor të në fshatin Shën Koll.

Vijo leximin

Print

Hapi i parë, vlerësimi i plazheve sipas standardit të pastërtisë

Hidhet hapi i parë i klasifikimit dhe standardizimit të plazheve dhe hapësirave të tjera turistike, sipas nivelit të pastërtisë. Pas pastrimit të mbi 15 destinacionëve më të mëdha dhe më të rëndësishme turistike, bregdetit dhe parqeve, nga Velipoja deri në Llogara, (që praktikisht janë edhe më të ndoturat, për shkak se në këtë hapësirë ndodhen edhe grykëderdhjet e lumenjve) Korpusi Shqiptar i Vullnetarëve, në bashkëpunim me Ministrinë e Ekonomisë dhe Turizmit, është duke vazhduar procesin e monitorimit të mjediseve turistike, përsa i takon pastërtisë.

Vijo leximin

Print

Ministri i Brendshëm: Zjarrëvënia e qëllimshme rrezikon sigurinë kombëtare

Situata me zjarret në të gjithë vendin, gjatë ditëve të fundit është bërë shqetësuese, edhe për shkak të temperaturave të larta. Përmes një reagimi në rrjetin social “Facebook”, ministri i Brendshëm, Dritan Demiraj thotë se siguria kombëtare rrezikohet nga zjarrvënia e qëllimshme. Teksa inkurajon strukturat që luftojnë me flakët për të shpëtuar pasuri dhe jetë njerezish, ministri Demiraj paralajmëron ashpër: “Zjarrvënia e qëllimshme rrezikon sigurinë kombetarë dhe përgjegjësit do të kapen e dënohen ashpërsisht”.

Vijo leximin

Print

Gjendet autori i zjarrit në Reç, procedohet penalisht 70-vjeçari

Është proceduar penalisht dhe ndiqet në gjendje të lirë një 70-vjeçar, i cili dyshohet se është autori që i vuri zjarrin ditën e djeshme disa shkurre në zonën e Reçit në Velipojë. Sipas policisë, i dyshuari është shtetasi me inicialet GJ. K., banues në Reç të Ri. “Më datë 01.08.2017, nga Seksioni për hetimin dhe parandalimin e krimeve në Stacionin e Policisë Velipojë, është proceduar penalisht dhe ndiqet në gjendje të lirë shtetasi GJ. K, 70 vjeç, banues në Reç i Ri Velipojë, Shkodër.

Vijo leximin

Print

Takim promovues për pyjet e ahut në Rajcë dhe Gash, në Ditën Botërore të Ruajtjes së Natyrës

Në Ditën Botërore të Ruajtjes së Natyrës u organizua takimi promovues për Pyjet e Lashta të Ahut në Rajcë dhe në Gash. Në këtë aktivitet u prezantuan pasuritë e panumërta të biodiversitetit të këtyre zonave si dhe puna e gjatë e shoqatës për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror në Shqipëri (PPNEA) dhe partnerëve të saj EuroNatur, Organizata e Brezit të Gjelbër, Ministria Mjedisit dhe Mnistria e Punëve të Jashtme, që këto dy zona me të futeshin në listën e trashegimisë botërore të UNESCO.

Vijo leximin

Print