• Kreu
  • Të tjera
  • Të tjera

Avionë nga Korfuzi dhe Puglia kundër zjarreve në pyjet shqiptare

Qeveria shqiptare i ka kërkuar ndihmë vendeve fqinje që ta ndihmojnë në shuarjen nga ajri të zjarreve në masivet pyjore të maleve të saj. Ministri i jashtëm Ditmir Bushati u telefonoi ministrave homologë në Greqi Kotzias dhe në Itai Alfano për të ndihmuar Shqipërinë me helikopterët e tyre në operacionet e kundër zjarreve. Burime nga ministria e jashtme bënë të ditur se ata kanë shprehur gadishmërinë për këtë bashkëpunim dhe priten mjete fluturuese të mbërrijnë në zonat më të nxehta.

Vijo leximin

Print

Festohet "Dita e Gjalicës" në Vojvodë

Ditën e djeshme, më 3 gusht në kuadër të projektit "Promovimi dhe adresimi i përdorimit të qëndrueshëm të burimeve dhe vlerave natyrore në ZM", pjesë e programit SENiOR-II, i cili zbatohet nga Qendra Rajonale e Mjedisit (REC) Shqipëri me mbështetjen financiare të Qeverisë Suedeze, shoqata " Mbrojtja e Mjedisit dhe Zhvillimi i Turizmit" ka organizuar aktivitete të ndryshme sportive dhe kulturore për "Ditën e Gjalicës" në Vojvodë, pjesë e Parkut Natyror Korab-Koritnik, në të cilat morën pjesë punonjës të AdZM Kukës, Forumi Rinor për Zhvillim (QPR), komuniteti i zonës, etj.

Vijo leximin

Print

Plazh dhe pedalim drejt Gjirit të Lalëzit

Mes resorteve të ndërtuara dekadën e fundit dhe reputacionit si plazh luksoz, Gjiri i Lalëzit gati çdo fundjavë tërheq vëmendje me bllokimin e trafikut në disa segmente të rrugës prej dyndjes së plazhistëve. Megjithatë gjatë ditëve të javës, situata është më e relaksuar dhe rruga lehtësisht e kalueshme edhe nga rrotakët e tjerë, si për shembull biçikletat. Për më tepër që në këtë verë paszgjedhore, destinacioni kryesor është Jala, ku janë katapultuar të rinjtë partiakë.

Vijo leximin

Print

Thesari nënujor, Shqipëria josh ndërkombëtarët

Ndërsa zbret poshtë valëve, ujërat e turbullta në pak metrat e parë i hapin shumë shpejt udhën ujërave të kristalta dhe pamjes marramendëse të dhjetëra e mbase qindra vazove antike në shtratin e detit, testament i udhëtimit të pafat të ndonjë tregtari me shumë se 1600 viteve më parë. Në bregun e thyer të Shqipërisë, një prej zonave nënujore më pak të eksploruara në botë, shtrihet një thesar i madh, shkruan gazetarja e “Assosiated Press”, Elena Becatoros në një reportazh kushtuar vendit tonë.

Vijo leximin

Print

Ulza - Resurset malore, atraksion i pashtershëm për vizitorët

Zona e Ulzës, që ndodhet 76 kilometra larg Tiranës, mirëpret në çdo kohë turistët e vizitorët, me pamjen e saj të mrekullueshme, ku gjenden dy kurora të gjelbërta si dhe dy liqenet. Kjo zonë ofron pamje të mrekullueshme, mjedis shlodhës për pushim dhe natyrë diverse, ku ndërthuret relievi kodrinor me pyje e liqenet. Falë investimeve në rehabilitimin e infrastruktures, vizitorë të shumtë kanë nisur ta frekuentojnë Ulzën jo vetëm për pushime, por edhe për të kaluar një fundjavë.

Vijo leximin

Print