Më të fundit

 • Vezët e prekura nga lënda toksike, alarmohet Evropa

  Rreth një milion vezë të destinuara për në Gjermani janë kthyer nga kufiri me Holandën këtë javë. Vezët janë kthyer pasi u zbulua se përmbajnë nivele të larta të një insekticidi toksik të ndaluar nga përdorimi në prodhimin e ushqimit për konsum njerëzor, raporton gazeta britanike The Guardian në numrin e sotëm. Miliona vezë janë tërhequr edhe nga dyqanet dhe magazinat në Gjermani, Holandë dhe Belgjikë. Gjithashtu janë mbyllur përkohësisht edhe rreth 180 ferma në Holandë dhe është nisur një hetim penal pasi autoritetet kërkojnë të zbulojnë shkallën e problemit.

  Lexo me shume
 • 'Mbetjet', Mjedisi përgënjeshtron Mziun: Nuk ka aplikim për leje

  Ndërkohë që qytetarët e Kamzës presin prej 3 ditësh një zgjidhje të problemit të mbetjeve në lumin e Tërkuzës, burime nga Ministria e Mjedisit konfirmojnë se nuk ka asnjë aplikim për leje mjedisore, pavarësisht pretendimit të kryetarit të bashkisë së Kamzës, Xhelal Mziu. Sipas ministrisë edhe aprovimi për venddepozitimin jepet në bazë të një studimi dhe jo vetëm përmes një kërkese. Nga ana tjetër, Kryebashkiaku i Kamzës është shprehur se bashkia dhe këshilli bashkiak kanë miratuar krijimin e një pike tjetër të mbledhjes së mbetjeve në Valias, por Agjencia Rajonale e Mjedisit Tiranë i refuzon lejen e mjedisit Bashkisë Kamëz, duke sjellë për pasojë këtë situatë.

  Lexo me shume
 • Festohet "Dita e Gjalicës" në Vojvodë

  Ditën e djeshme, më 3 gusht në kuadër të projektit "Promovimi dhe adresimi i përdorimit të qëndrueshëm të burimeve dhe vlerave natyrore në ZM", pjesë e programit SENiOR-II, i cili zbatohet nga Qendra Rajonale e Mjedisit (REC) Shqipëri me mbështetjen financiare të Qeverisë Suedeze, shoqata " Mbrojtja e Mjedisit dhe Zhvillimi i Turizmit" ka organizuar aktivitete të ndryshme sportive dhe kulturore për "Ditën e Gjalicës" në Vojvodë, pjesë e Parkut Natyror Korab-Koritnik, në të cilat morën pjesë punonjës të AdZM Kukës, Forumi Rinor për Zhvillim (QPR), komuniteti i zonës, etj.

  Lexo me shume

Gjendet autori i zjarrit në Reç, procedohet penalisht 70-vjeçari

Është proceduar penalisht dhe ndiqet në gjendje të lirë një 70-vjeçar, i cili dyshohet se është autori që i vuri zjarrin ditën e djeshme disa shkurre në zonën e Reçit në Velipojë. Sipas policisë, i dyshuari është shtetasi me inicialet GJ. K., banues në Reç të Ri. “Më datë 01.08.2017, nga Seksioni për hetimin dhe parandalimin e krimeve në Stacionin e Policisë Velipojë, është proceduar penalisht dhe ndiqet në gjendje të lirë shtetasi GJ. K, 70 vjeç, banues në Reç i Ri Velipojë, Shkodër.

Vijo leximin

Takim promovues për pyjet e ahut në Rajcë dhe Gash, në Ditën Botërore të Ruajtjes së Natyrës

Në Ditën Botërore të Ruajtjes së Natyrës u organizua takimi promovues për Pyjet e Lashta të Ahut në Rajcë dhe në Gash. Në këtë aktivitet u prezantuan pasuritë e panumërta të biodiversitetit të këtyre zonave si dhe puna e gjatë e shoqatës për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror në Shqipëri (PPNEA) dhe partnerëve të saj EuroNatur, Organizata e Brezit të Gjelbër, Ministria Mjedisit dhe Mnistria e Punëve të Jashtme, që këto dy zona me të futeshin në listën e trashegimisë botërore të UNESCO.

Vijo leximin

U vuri zjarrin pyjeve, pranga 52-vjeçarit

Një 52 vjeçar ka rënë në pranga të policisë me akuzën “Shkatërrim nga pakujdesia me zjarr të pyjeve dhe mjedisit pyjor”. Policia bën me dije se në pranga ka rënë shtetasi Skënder Ahmeti, 52 vjeç, banues në fshatin Kryezi. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi më datë 27.07.2017, në fshatin Kryezi, pranë banesës, i ka vendosur zjarrin disa shkurreve, ku si pasojë e flakëve janë djegur 2 hektarë bimësi. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, në ngarkim të tij, për veprën penale “Shkatërrim nga pakujdesia me zjarr i pyjeve dhe i mjedisit pyjor”, parashikuar nga neni 206/b i Kodit Penal.