Natyra


Studimi i parë i detajuar rreth habitateve ligatinorë në Parkun Kombëtar të Prespës

Gjatë periudhës pranverë - vjeshtë e vitit 2019, PPNEA zhvilloi studimin e parë të detajuar rreth habitateve të ligatinave në Prespë.

LEXO ME SHUME >


Pelikanet e pare “thyejne” karantinimin

Ne ishullin e Pelikanit ne Parkun Kombetar Divjake-Karavasta diten e sotme kane çelur zogjt e pare te Pelikanit Kaçurrel.

LEXO ME SHUME >


Fshati Fushë-Studën, destinacion për të apasionuarit e turizmit malor

Fshati Fushë-Studën në Librazhd i pushtuar nga dëbora ofron një pamje piktoreske në këto ditë dimri.

LEXO ME SHUME >


Klosi: Çdo centimetër i zonave të mbrojtura duhet të ketë arsyen përse është e tillë

Për më shumë se 6 muaj u ndërmor nga një grup ekpertësh një vlerësim total i zonave të mbrojtura në territorin e vendit tonë. Janë bërë mbi 40 takime në 12 qarqet e vendit, me shoqërinë civile dhe komunitetin shkencor.

LEXO ME SHUME >


Klosi: Zbulohet subspecia unike, Epineda e Alpeve Shqiptare

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi bëri të ditur se  në malet shqiptare është zbuluar një bimë e rrallë që rritet vetëm në Shqipëri, e quajtur Epineda e Alpeve Shqiptare.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.