Mbetjet


Kim në Sarandë: Pastrimi i mjedisit ka të bëjë me demokracinë, dinjitetin dhe biznesin

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim, kërkoi sot nga qytetarët që të tregohen të përgjegjshëm në respektimin dhe mbajtjen pastër të mjedisit.

LEXO ME SHUME >


Politika pas plehrave: Kush është biznesmeni në hije i monopolit të inceneratorëve

Në një pasdite vere me shi më 16 korrik 2017, ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj dhe tre burra të tjerë po ktheheshin nga një udhëtim treditor në një makinë “Range Rover”, kur për një çast gjithçka u kthye përmbys.

LEXO ME SHUME >


Rikthehet ndotja e lumit Gjanica, qytetarët: Derdhet nafta e Ballshit, askush nuk ndëshkohet

Krimi mjedisor me ndotjen e Gjanicës nuk ka të ndalur, ndërsa autoritetet po dështojnë për të identifikuar fajtorët. Ndotja në lumin që kalon përmes Fierit ka arritur në nivele alarmante, duke bërë që banorët të shpërthejnë në akuza ndaj institucioneve dhe kompanive të naftës.

LEXO ME SHUME >


Protestë për ndotjen, në Lushnje kërkohet largimi i fabrikës së peshkut

Fabrika e përpunimit të peshkut në fshatin Allprenaj është kthyer në një shqetësim serioz për banorët e zonës.

Banorët pretendojnë se në kundërshtim me ligjin, mbetjet e  fabrikës derdhen në përroin që përshkon lagjen.

LEXO ME SHUME >


Pelegrinazhi në Tomorr lë pas probleme të konsiderueshme higjienike dhe mjedisore

Sot është dita e fundit e pelegrinazhit në Malin e Tomorit. Gjatë 5-ditëve të pelegrinazhit në Teqenë e Kulmakut dhe pranë varrit të Abaz Aliut kryhen ritet fetare të festës, ku çdo pelegrin falet për shëndet, mirësi e paqe në familjet e tyre.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.