Mbetjet


Protestë për ndotjen, në Lushnje kërkohet largimi i fabrikës së peshkut

Fabrika e përpunimit të peshkut në fshatin Allprenaj është kthyer në një shqetësim serioz për banorët e zonës.

Banorët pretendojnë se në kundërshtim me ligjin, mbetjet e  fabrikës derdhen në përroin që përshkon lagjen.

LEXO ME SHUME >


Pelegrinazhi në Tomorr lë pas probleme të konsiderueshme higjienike dhe mjedisore

Sot është dita e fundit e pelegrinazhit në Malin e Tomorit. Gjatë 5-ditëve të pelegrinazhit në Teqenë e Kulmakut dhe pranë varrit të Abaz Aliut kryhen ritet fetare të festës, ku çdo pelegrin falet për shëndet, mirësi e paqe në familjet e tyre.

LEXO ME SHUME >


Banorët e tre fshatrave në Mat protestë kundër HEC-it: Po dëmtohet bujqësia, s’kemi më ujë për vaditje

Banorët që dolën në protestë thanë se HEC-i i ka lënë ata me gjysmën e sasisë së ujit e cila është e pamjaftueshme për 130 hektar tokë bujqësore.

LEXO ME SHUME >


Hedhje inertesh dhe ‘pushtim’ trualli, procedohen penalisht dy persona në Durrës

Dy persona të moshës 60 dhe 63- vjeçare janë prceduar penalisht në Durrës. Në Shkallnur një 60- vjeçar me inicialet I.H, hodhi inerte dhe shkaktoi ndotje të ajrit.

Kurse një tjetër 63- vjeçar në Durrës i kishte ‘pushtuar’ apo zaptuar tokën një personi tjetër.

LEXO ME SHUME >


Rrjeta në lumin Drin, ”kapin” mbetjet para se të përfundojnë në det

Mbetjet kryesisht plastike që transportohen nga lumejtë janë një ndër shkaqet e ndotjes së vijës bregdetare.  Drini është një prej lumejve më problematikë, ndaj në Lezhë janë vendosur dy rrjeta që synojnë kapjen e mbetjeve para se të përfundojnë në det!

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.