Mbetjet


Rikthehet ndotja e lumit Gjanica, qytetarët: Derdhet nafta e Ballshit, askush nuk ndëshkohet

Krimi mjedisor me ndotjen e Gjanicës nuk ka të ndalur, ndërsa autoritetet po dështojnë për të identifikuar fajtorët. Ndotja në lumin që kalon përmes Fierit ka arritur në nivele alarmante, duke bërë që banorët të shpërthejnë në akuza ndaj institucioneve dhe kompanive të naftës.

LEXO ME SHUME >


Protestë për ndotjen, në Lushnje kërkohet largimi i fabrikës së peshkut

Fabrika e përpunimit të peshkut në fshatin Allprenaj është kthyer në një shqetësim serioz për banorët e zonës.

Banorët pretendojnë se në kundërshtim me ligjin, mbetjet e  fabrikës derdhen në përroin që përshkon lagjen.

LEXO ME SHUME >


Pelegrinazhi në Tomorr lë pas probleme të konsiderueshme higjienike dhe mjedisore

Sot është dita e fundit e pelegrinazhit në Malin e Tomorit. Gjatë 5-ditëve të pelegrinazhit në Teqenë e Kulmakut dhe pranë varrit të Abaz Aliut kryhen ritet fetare të festës, ku çdo pelegrin falet për shëndet, mirësi e paqe në familjet e tyre.

LEXO ME SHUME >


Banorët e tre fshatrave në Mat protestë kundër HEC-it: Po dëmtohet bujqësia, s’kemi më ujë për vaditje

Banorët që dolën në protestë thanë se HEC-i i ka lënë ata me gjysmën e sasisë së ujit e cila është e pamjaftueshme për 130 hektar tokë bujqësore.

LEXO ME SHUME >


Hedhje inertesh dhe ‘pushtim’ trualli, procedohen penalisht dy persona në Durrës

Dy persona të moshës 60 dhe 63- vjeçare janë prceduar penalisht në Durrës. Në Shkallnur një 60- vjeçar me inicialet I.H, hodhi inerte dhe shkaktoi ndotje të ajrit.

Kurse një tjetër 63- vjeçar në Durrës i kishte ‘pushtuar’ apo zaptuar tokën një personi tjetër.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.