Aktiviteti njerëzor


Trafiku i ri Shqipëri-Itali po lulëzon në heshtje, breshkat e tokës shiten nga 60-2000 euro në tregun e zi

Një furgon i nisur nga Shqipëria është ndaluar në Portin e Brindizit disa ditë më parë pasi po kontrabandonte dy ekzemplarë të rritur të breshkave të llojit "Testudo Hermanni", tregtia e të cilave është e ndaluar sipas ligjeve ndërkombëtare pasi janë specie në rrezik zhdukje. Ato ishin fshehur me kujdes, por kjo nuk ka lejuar që shoferi përgjegjës, shtetas shqiptar, banues në Itali, t'i shpëtojë kontrollit.

LEXO ME SHUME >


“Do të jetë katastrofë”, banorët e Zall Herrit në protestë: Nëse shpërthen diga e Bovillës, ndërtesat do të bien si kërpudha

Banorët e njësisë administrative të Zall Herrit janë hedhur në protestë, pasi akuzojnë se guroret që punojnë në këtë zonë kanë dëmtuar cilësinë e ujit të pijshëm madje dhe rrugën. 

LEXO ME SHUME >


Prenë masivisht sipërfaqe pyjore në zonën e mbrojtur “Liqeni i Zi”, tre në pranga, në kërkim dy vëllezër

Tre persona kanë rënë në prangat e policisë, pasi akuzohen se prenë pyje në zonat e mbrojtura në Bulqizë. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se në kuadër të operacionit policor të koduar “Shtegu”, u arrestuan në flagrancë shtetasit: Banush Dedja; Ramadan Basha; Zabit Kola. Ndërkohë u shpallën në kërkim Bajram dhe Ajet Lici. 

LEXO ME SHUME >


Zgjerimi i portit në Porto Romano shkakton probleme mjedisore

Banorët e Porto-Romanos ankohen se zgjerimi i portit dhe përpunimi i mineraleve po shkakton ndotje dhe po i detyron që të shpërngulen nga zona, ndërkohë që përfaqësuesit e kompanisë koncesionare pretendojnë se dëmet mjedisore janë minimizuar.

LEXO ME SHUME >


Guroret e paligjshme shkatërrojnë zonat e mbrojtura

Një duzinë me gurore të paligjshme ushtrojnë aktivitetin brenda zonave të mbrojtura, duke shkaktuar dëme të pakthyeshme në mjedis dhe pasoja në shëndetin e popullatës përreth.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.