Aktiviteti njerëzor


Procedohen penalisht 11 persona për ndërtim pa leje dhe prerje të paligjshme të pyjeve

Gjithashtu forcat blu të Dibrës  ka proceduar penalisht  pesë shtetas të tjerë për shkak së po transportonin lëndë mjedisore pa dokumentacione. Nga kontrollet policia ka sekuestruar rreth 25 metra kub lëndë drusore dhe 5 automjete që shërbenin për transportin e tyre.

LEXO ME SHUME >


Hysi: Ashpërsim të dënimeve për krimet mjedisore

Deputetja e Partisë Socialiste, Vasilika Hysi kërkoi sot ashpërsim të dënimeve për krimet mjedisore.

LEXO ME SHUME >


Shqipëria shkeli direktivën e BE-së për hidrocentralin e Poçem

Sekretariati i Traktatit për Energjinë në Vienë njoftoi se ka hapur hetim të thelluar për Shqipërinë pasi një vlerësim paraprak gjeti që qeveria e kryeministrit Edi Rama shkeli direktivën e Bashkimit Europian për vlerësimin e ndikimit në mjedis kur i dha me koncesion të pakërkuar një kompanie turke të drejtën për ndërtimin e hidrocentralit të Poçemit mbi lumin Vjosë.

LEXO ME SHUME >


Dogji shkurre në pronën e tij, por situata i doli jashtë kontrollit e mori flakë pylli në fshatin Prush...arrestohet 57-vjeçari!

Zjarri në fshatin Prush e ka një autor! Ai është 57-vjeçari Ibrahim Alushi, i cili është arrestuar nga policia.

LEXO ME SHUME >


'Zjarret në Vlorë kanë qenë të qëllimshme', Mamaj: Janë identifikuar autorët

Situata e zjarreve në Vlorë ka qenë mjaft e vështirë, pasi era e fortë ka ndihmuar në përhapjen e flakëve.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.