Aktiviteti njerëzor


Po gërryenin dhe merrnin zhavorr në lumin Mat, gjobiten me miliona lekë 2 persona

Dy shtetas janë proceduar penalisht në Kurbin, pasi u kapën nga Policia duke gërryer shtratin e lumit dhe duke marrë zhavorrin.

LEXO ME SHUME >


Ligji i ri për pyjet/ Prerja e paligjshme konsiderohet krim dhe dënohet

Ligji i ri për pyjet, i cili e konsideron prerjen e drurëve pyjorë vepër penale që dënohet me heqje lirie, kërkon masat e duhura, fillimisht duke sensibilizuar banorët që të bëjnë kujdes, pasi një dru i prerë do të thotë krim, për të cilin nuk gjobitesh, por dënohesh.

LEXO ME SHUME >


Prerja e paligjshme jo më shkelje administrative, por vepër penale

Ministri i Turizmit dhe i Mjedisit, Blendi Klosi, nisi turin për prezantimin e ligjit të ri të pyjeve. Ky tur startoi në Pukë, pasi ky qytet dallohet për një masiv pyjor të pasur dhe do të vazhdojë edhe në zona të tjera.

LEXO ME SHUME >


Derdhte mbetjet në lumin Shkumbin, IKMT gjobit kompaninë e pastrimit

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka gjobitur një kompani pastrimi në qytetin e Rrogozhinës.

LEXO ME SHUME >


Njoftim për shtyp: Organizatat e Shoqërisë Civile i drejtohen Qeverisë

Organizatat e Shoqërisë Civile i drejtohen Qeverisë: Mos ndërmerrni asnjë vendim pa u siguruar për transparencë dhe pjesëmarrje!

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.