Aktiviteti njerëzor


Bulqizë - U kap duke prerë lëndë drusore dhe më pas i vuri zjarrin një sipërfaqe me bimësi, vihet në pranga 54-vjeçari.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Bulqizë,  në shtratin e lumit Drini i Zi , kanë konstatuar shtetasin M. H, duke prerë  dhe ngarkuar në automjetin e tij lëndë drusore. Ky shtetas pranë vendit ku po priste lëndën drusore  i ka vënë zjarrin një sipërfaqe me bimësi dhe për pasojë është djegur një sipërfaqe prej 5 hektarë.

LEXO ME SHUME >


Në Zall-Gjoçaj, vendin e ujit e ka zënë etja

Bagëtitë e Ismet Kolecit u dynden dje në shtratin e lumit për të pirë ujë, por çka gjetën ishte një shtrat lumi i tharë, të cilit, si dëshmi ekzistence, i kishin mbetur vetëm gurët.

LEXO ME SHUME >


I vuri flakën pyllit për të hapur kullota, arrestohet 60-vjeçari në Tiranë

Policia e Tiranës ka vendosur në pranga 60-vjeçarin D. S., pasi dyshohet se ka ndezur zjarr me qëllim hapjen e kullotave. Raportohet se ai ka ndezur zjarr në lagjen “Ullishte” në fshatin Maknor, ndërsa si pasojë e erës zjarri ka djegur një sipërfaqe toke në pyllin e Maknorit.

LEXO ME SHUME >Shushica, degë e lumit Vjosë, sërish nën kërcënimin e hidrocentraleve

Dritë Zahaj, banore në fshatin Brataj, Vlorë del në prag të derës, sapo merr vesh që në qendër të fshatit kanë ardhur disa gazetarë të cilët dëshirojnë të raportojnë rreth lumit Shushicë dhe katër projektet hidrike të planifikuara mbi atë lumë.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.