Ndryshimet klimatike


Pushteti i të gjelbërve europianë

Politikat ambientaliste pritet të marrin prioritet në axhendën politike të Komisionit Europian. Partitë e Gjelbra fituan 69 mandate në zgjedhjet e fundit europiane dhe synojnë të kushtëzojnë koalicionet parlamentare për pesë vitet e ardhshme. Partitë ambientaliste triumfuan si grupimi i katërt më i madh politik në zgjedhjet europiane të së dielës.

LEXO ME SHUME >


Reshjet e shiut përmbysin 400 hektarë tokë në Torovicë të Lezhës

Rreth 400 hektarë tokë bujqësore  në fushën e Torovicës në Lezhë është përmbytur nga rreshjet e dendura të shiut.  Nga një zonë me rendiment të lartë kjo fushë po kthehet në kënetë duke penalizuar me qindra fermerë të cilët si burim të ardhurash kanë bujqësinë. Reshjet e shiut kanë sjellë përmbytje në fushën e Torovicës në Lezhë. Rreth 400 hektarë tokë bujqësore në këtë zonë ndodhen nën ujë prej disa ditesh.

LEXO ME SHUME >


Bora ‘mbulon’ zonat malore, probleme në qarkun Dibër

Muaji Maj ka filluar me temperatura të ulëta të shoqëruara me reshje të dendura shiu.  Ndërsa në zonat malore, vendin e shiut e kanë zënë reshjet e dëborës. Kështu në qarkun e Dibrës në zonat malore mbi 800 metra mbi nivelin e detit, reshjet e dëborës kanë shkaktuar probleme në kulturat bujqësore, por nuk raportohen vështirësi në qarkullimin e mjeteve.

LEXO ME SHUME >


Vlora ‘nën pushtetin’ e ujit

Edhe reshjet e pranverës e kanë vënë Vlorën nën pushtetin e ujit. Qytetit bregdetar u përmbyt këtë të dielë, duke shkaktuar vështirësi në qarkullimin e mjeteve e këmbësorëve. Banorët e cilësuan skandal që kjo situatë përsëritet sa herë ka reshje shiu. Qyteti Vlorës u zgjua i përmbytur pas reshjeve të shiut të nisura mbrëmjen e së shtunës.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.