Lajme nga bota


Pyjet tropikal të Amazonës rrezikojnë zhdukjen

Sipas studiuesve, pyjet tropikal të Amazonës po shkojnë drejt një «pikë kritike» ku pemët mund të vdesin në masë.

LEXO ME SHUME >


Koalat drejt zhdukjes/Australianët ngrenë alarmin

Ngrohja globale, shirat e rrëmbyeshëm, tsunamet dhe zjarret masive në pyje kanë sjellë humbjen e jetëve të shumë njerëzve, por ndërkohë edhe të habitatit të shumë kafshëve anekënd botës.

LEXO ME SHUME >


Ndryshimet klimatike po kërcënojnë pasuritë arkeologjike të Mbretërisë së Bashkuar

Ndryshimi i klimës po kërcënon të shkatërrojë “thesaret e varrosura” në tokat moçalore në Mbretërinë e Bashkuar për shkak të tharjes së saj.

LEXO ME SHUME >


Nisin hetimet për shkarkimin e mbi 100.000 peshqve të ngordhur në brigjet franceze

Më shumë se 100.000 peshq të ngordhur janë hedhur në brigjet franceze ditën e enjte. Ministri francezx i Detit e cilësoi si “tronditëse” incidentin, ndërsa grupet aktiviste të mjedisit shkruan në Twitter: Ja çfarë po ndodh tani në Gjirin e Biscay pranë brigjeve të La Rochelle. Katër varka operojnë në atë zonë, duke përfshirë Margiris -- peshkarexha e dytë më e madhe në botë (e ndaluar në Australi).

LEXO ME SHUME >


Rrezikojmë një katastrofë globale, akullnaja e Apokalipsit po shkrihet shpejt

Studiues si David Holland, një ekspert në shkencën atmosferike, po garojnë me kohën për të kuptuar fatin e një akullnajeje të madhe të Antarktidës Perëndimore që ka fituar pseudonimin e frikshëm të akullnajës ‘Apokalipsi’.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.