Lajme nga bota


Brukseli e konsideron energjinë bërthamore si “energji të gjelbër”

Komisioni i BE-së dëshiron t’i klasifikojë investimet në termocentralet bërthamore dhe ato të gazit si ekologjike. Kusht është që sistemet të përmbushin standardet më të fundit teknike.

LEXO ME SHUME >


Gjermania: Energjia bërthamore e rrezikshme, ne refuzojmë planet e BE-së

Qeveria gjermane ka thënë se e konsideron energjinë bërthamore të rrezikshme dhe kundërshton propozimet e Bashkimit Evropian (BE) për ta mbajtur këtë teknologji pjesë të planeve për të luftuar ndryshimet klimatike.

LEXO ME SHUME >


Energjia bërthamore i tremb njerëzit. Kriza klimatike po i jep një tjetër shans

E rritur në Finlandë, Iida Ruishalme kishte një prirje të thellë për natyrën - veçanërisht pyllin, ku i pëlqente të bënte ecje me qentë e saj. Tani, ajo është e shqetësuar se vajzat e saj nuk do të përjetojnë ditë të tilla idilike ndërsa kriza klimatike përshpejtohet. Kështu muajin e kaluar, ajo hipi në një tren nate nga Zvicra për t'iu bashkuar protestave në kryeqytetin gjerman Berlin.

LEXO ME SHUME >


Digat hidroelektrike kërcënojnë tigrat dhe jaguarët

Sipas një studimi të ri, zgjerimi i digave hidroelektrike ka pasur një ndikim shkatërrues për vendbanimet e tigrave dhe jaguarëve. Studiuesit kanë gjetur se konstruksioni i digave, sidomos në Azi, ka prekur në më shumë se një të pestën e tigrave të mbetur në botë.

LEXO ME SHUME >


OKB shpall qasjen në mjedis të hapur si të drejtë të njeriut

Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejta të Njeriut e ka njohur qasjen në mjedis të pastër dhe të shëndetshëm si të drejtë themelore.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.