Lajme nga bota


Shpërthimet e intensifikuara të vullkanit në Ishullin Kanarie

Shpërthimet nga vullkani Cumbre Vieja në Ishullin Kanarie të La Palma janë intensifikuar, duke çuar ne evakuimin e 6,000 personave. Ky shpërthim ka çuar në mosfunksionimin e aeroporteve në vend dhe miratimin e ndihmës së menjëhershme financiare nga shteti spanjoll për strehimin e personave të prekur.

LEXO ME SHUME >


Skandali me naftë, BE i kërkon Volkswagenit të kompensojë të gjithë klientët

Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar prodhuesit gjerman të makinave Volkswagen që të paguajë kompensim për të gjithë blerësit e makinave të kompanisë për shkak të skandalit të emetimit të gazit, jo vetëm në Gjermani, por edhe në të gjitha vendet e BE-së.

LEXO ME SHUME >


Paralajmërimi shkencëtarëve: Mos lini mënjanë problemin plastik

Shkencëtarët po paralajmërojnë politikanët e zhytur në politikën e ndryshimit të klimës të mos harrojnë se bota është gjithashtu në mes të një krize të mbeturinave plastike.

LEXO ME SHUME >


Ndryshimi i klimës: Të rinjtë shumë të shqetësuar

"Nuk dua të vdes, por nuk dua të jetoj në një botë që nuk kujdeset për fëmijët dhe kafshët"- Kjo ishte përgjigjja e një të riu, pjesë e një sondazhi për ndryshimet klimatike.

LEXO ME SHUME >


Ndotja e ajrit në situatë kritike, OBSh: Po i vret afro 7 milionë njerëz çdo vit

Ndotja e ajrit është një nga kërcënimet më të mëdha mjedisore që kanosin jetën e miliona njerëzve. Së fundmi, OBSH deklaroi se të paktën 7 milionë njerëz vdesin thuajse çdo vit si pasojë e ndotjes së ajrit.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.