Lajme nga bota


Katastrofat klimatike, paralajmëron OKB: Ky është vetëm fillimi i së keqes që pritet të vijë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, u bëri thirrje vendeve që të bëjnë shkurtime "të menjëhershme, të shpejta dhe në shkallë të gjerë" të emetimeve të gazrave serë.

LEXO ME SHUME >


RAPORTI/ Ndotja e ajrit po shkurton jetën e njerëzve më shumë se pirja e duhanit, luftrat dhe HIV/AIDS

Ndotja e ajrit po u heq vite jetë miliarda njerëzve në të gjithë botën dhe është një kërcënim më i madh për jetëgjatësinë sesa pirja e duhanit, HIV/AIDS ose lufta.

LEXO ME SHUME >


Ndryshimi i klimës: Dyfishohen ditët me temperatura mbi 50 gradë në Tokë

Temperaturat e larta dhe numri i ditëve jashtëzakonisht të nxehta gjatë vitit, janë rritur që prej vitit 1980. Ditët kur temperatura shkon në 50 gradë Celsius është dyfishuar në dekadat e fundit.

LEXO ME SHUME >


Zjarret masive “gjunjëzojnë” Spanjën

Shtëllunga të mëdha tymi kanë mbuluar malet duke ua vështirësuar punën zjarrfikësve që përpiqen të frenojnë flakët në terrenin e thatë dhe të pyllëzuar.

LEXO ME SHUME >


Zjarret masive “gjunjëzojnë” Spanjën

Mijëra banorë janë detyruar të lënë shtëpinë e tyre ndërsa Spanja ka dërguar një njësi ushtarake për të ndihmuar në shuarjen  e zjarrit pranë vendpushimit Costa del Sol. Kryeministri spanjoll, Pedro Sánchez, e bëri të ditur lajmin në një postim në Twiiter . “Ne do të punojmë në koordinim dhe pa pushim përballë zjarrit që po shkatërron krahinën e Malagas”, u shpreh ai.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.