Lajme nga bota


Përshtatja me ndryshimet klimatike: Një botë 3°C më e ngrohtë nuk është e sigurt

Gjëja më e tmerrshme në lidhje me skenat dramatike të shkatërrimit që janë shfaqur në të gjithë botën gjatë javëve të fundit, është se nuk ekziston asnjë vend i sigurt nga ku ato mund të vështrohen së largu. Toka në qytetin gjerman Erftstadt është copëtuar si të ishte letër nga ujërat e përmbytjeve; Lytton në British Columbia është përfshirë nga zjarret masive vetëm një ditë pasi regjistroi një rekord të frikshëm të temperaturës së lartë; makinat notojnë si peshq të ngordhur nëpër rrugët e qytetit kinez Zhengzhou, tashmë të shndërruara në kanale. E gjithë bota ndihet e rrezikuar, dhe shumica e saj është me të vërtetë në rrezik.

LEXO ME SHUME >


Heqja e CO2 nga atmosfera: Nis punën impianti më i madh në botë

Dioksidi i karbonit i çliruar nga industria dhe transporti shihen si shkaku kryesor i ngrohjes globale.

LEXO ME SHUME >


Pas protestave dhe betejave të vazhdueshme ligjore, dy hidrocentrale të vegjël në lumin Neretvica u ndaluan

Ndërsa planeti po përballet me efektet e ndryshimit të klimës në dekadën e ardhshme dhe më gjerë, qasja në ujë mund të jetë kritike dhe mund të jetë më fitimprurëse sesa krijimi i energjisë elektrike.

LEXO ME SHUME >


Në Gjermani po pakësohen rezervat ujore

Me një projekt një miliardë euro Ministria gjermane e Mjedisit synon të sigurojë rezervat ujore të vendit. Nuk duhet të bëhet luftë për të pasur ujë, thotë Svenja Schulze.

LEXO ME SHUME >


Nga “apokalipsi i ajrit” te qiejt blu, si e fitoi Pekini betejën me smogun

Pekini dikur njihej si një nga qytetet më të ndotur në botë, me smog të dendur dhe mjegull, një realitet i përditshëm për banorët.Tani, qielli i tij është kryesisht blu, një shenjë kjo që kryeqyteti kinez po hyn në një epokë të re të ajrit të pastër, deklaroi Ministri i Ekologjisë dhe Mjedisit i vendit të Mërkurën e kaluar.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.