Lajme nga bota


Maqedonia e Veriut e para në rajon për të caktuar datën e ndërprerjes së qymyrit - termocentralet do të mbyllen deri në 2028

Maqedonia e Veriut është vendi i parë në Ballkanin Perëndimor që merr një vendim mbi heqjen e qymyrit, duke njoftuar se do të mbyllë termocentralet e saj deri në 2028.

LEXO ME SHUME >


Problemi me plehrat, ekspozitë për ruajtjen e mjedisit në Rusi

Të riciklosh duke shkuar në muze, është ajo që duan të bëjnë ideuesit e një ekspozite në Shën Petërburg.

LEXO ME SHUME >


G20 mblidhet për klimën në Napoli / Ministrat e mjedisit, masa për të ulur emetimet dhe për të rritur financimet

Ministrat e klimës, mjedisit dhe energjisë të 20 vendeve më të zhvilluara në botë kanë filluar takimin 2-ditor në Napoli të Italisë.

LEXO ME SHUME >


Sa ndikojnë ndryshimet klimatike në përmbytjet në Gjermani?

Përmbytjet e forta kanë shkaktuar vdekje dhe shkatërrime në disa pjesë të Gjermanisë dhe të Evropës perëndimore. Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës luan rol të rëndësishëm për katastrofat natyrore.

LEXO ME SHUME >


Katastrofat natyrore, studimi i NASA: Nga 2030, qytetet bregdetare do të përballen me stuhi e përmbytje

Sipas studimit më të fundit të NASA, përmbytjet siç kemi parë ditët e fundit në një pjesë të Evropës, do të jenë një problem edhe më I madh në të ardhmen e afërt.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.