Lajme nga bota


BE zbulon planin gjithëpërfshirës të ndryshimit të klimës

Bashkimi Evropian ka njoftuar një sërë propozimesh për ndryshimin e klimës që synojnë ta shtyjnë atë drejt qëllimit të neutralizimit të karbonit deri në 2050.

LEXO ME SHUME >


“Amazona lëshoi më shumë karbon se sa absorboi gjatë 10 viteve të fundit”, raporti i frikshëm ngre alarmin: Njerëzimi nuk mund të varet më nga…

Pyjet e Amazonës në Brazil kanë lëshuar gati 20% më shumë dioksid karboni në atmosferë gjatë dekadës së fundit sesa thithi.

LEXO ME SHUME >


Rreth 900 të helmuar, shpallet gjendje emergjente në Deçan

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj ka bërë të ditur se në bazë të Ligjit për Vetëqeverisje Lokale dhe Ligjit për Parandalimin dhe Sëmundjeve Ngjitëse të Statutit të komunës së Deçanit ka marrë vendim që të shpallet gjendje emergjente në tërë territorin e kësaj komune, shkruan Gazeta Express.

LEXO ME SHUME >


Projekti masiv/ Qendra më e madhe në botë e energjisë drejt ndërtimit në brigjet e Australisë

Projekti masiv/ Qendra më e madhe në botë e energjisë drejt ndërtimit në brigjet e Australisë

LEXO ME SHUME >


UNESCO: Barriera Koralore në Australi është në rrezik

Barriera Koralore e Australisë, sistemi më i madh i koraleve në botë, që shtrihet 2300 km larg bregut verilindor të kontinentit, duhet të shtohet në listën e vendeve të trashëgimisë botërore të UNESCO-s që janë “në rrezik”. Kështu argumenton një projekt-rekomandim nga Agjencia e Trashëgimisë Botërore e Kombeve të Bashkuara.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.