Lajme nga bota


Vala e të nxehtit në Europë shkon drejt veriut

Evropa perëndimore përballet me temperatura më të larta të martën, ndërsa një valë e egër e të nxehtit po shkon drejt veriut. Në Francë dhe në Mbretërinë e Bashkuar u lëshuan paralajmërime për nxehtësinë ekstreme, ndërsa Spanja veriore regjistroi temperatura prej 43 gradë celsius të hënën.

LEXO ME SHUME >


Vera përvëluese e Spanjës: Zjarre, thatësira, vapë zhuritëse, temperaturat deri në 46 gradë

Në Spanjë vala e të nxehtit ka arritur kulmin, në mbarë vendin janë hapur vatra të shumta zjarri. Vendi po kalon një thatësirë të paparë ndonjëherë dhe temperaturat kanë arritur rekord me deri në 46 gradë.  

LEXO ME SHUME >


Pas qershorit përvëlues historik, Evropa Perëndimore pret dallgën e dytë të rrezikshme të nxehtësisë

Britania e Madhe, Portugalia, Spanja dhe Franca po përballen me temperatura rekord këtë javë, me fare pak lehtësim në horizont.

LEXO ME SHUME >


Akullnajat, ekspertët: Rritja e temperaturave po shpejton shkrirjen në brendësi!

Temperaturat në rritje po dëmtojnë ato që konsideroheshin prej kohësh si shtresa të fjetura, pothuajse të fosilizuara akulli, duke i bërë më të paqëndrueshme dhe të rrezikshme akullnajat në Alpet e Europës.

LEXO ME SHUME >


Zjarre masive në Kranidhi të Greqisë! Flakët përfshijnë hotelin, shpëtojnë turistët

Greqia në flakë. Dhjetëra vatra zjarri janë shënuar mbasditen e së hënës në të gjithë Greqinë, ku siç njofton shërbimi zjarrëfikës,disa zona janë në rrezik.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.