Lajme nga bota


Katastrofat natyrore, studimi i NASA: Nga 2030, qytetet bregdetare do të përballen me stuhi e përmbytje

Sipas studimit më të fundit të NASA, përmbytjet siç kemi parë ditët e fundit në një pjesë të Evropës, do të jenë një problem edhe më I madh në të ardhmen e afërt.

LEXO ME SHUME >


BE zbulon planin gjithëpërfshirës të ndryshimit të klimës

Bashkimi Evropian ka njoftuar një sërë propozimesh për ndryshimin e klimës që synojnë ta shtyjnë atë drejt qëllimit të neutralizimit të karbonit deri në 2050.

LEXO ME SHUME >


“Amazona lëshoi më shumë karbon se sa absorboi gjatë 10 viteve të fundit”, raporti i frikshëm ngre alarmin: Njerëzimi nuk mund të varet më nga…

Pyjet e Amazonës në Brazil kanë lëshuar gati 20% më shumë dioksid karboni në atmosferë gjatë dekadës së fundit sesa thithi.

LEXO ME SHUME >


Rreth 900 të helmuar, shpallet gjendje emergjente në Deçan

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj ka bërë të ditur se në bazë të Ligjit për Vetëqeverisje Lokale dhe Ligjit për Parandalimin dhe Sëmundjeve Ngjitëse të Statutit të komunës së Deçanit ka marrë vendim që të shpallet gjendje emergjente në tërë territorin e kësaj komune, shkruan Gazeta Express.

LEXO ME SHUME >


Projekti masiv/ Qendra më e madhe në botë e energjisë drejt ndërtimit në brigjet e Australisë

Projekti masiv/ Qendra më e madhe në botë e energjisë drejt ndërtimit në brigjet e Australisë

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.