Lajme nga bota


Rikthimi në natyrë i mijëra brejtësve të familjes Gliridae

Rreth 1,000 brejtës të rritur në Kopshtin Zoologjik të Londrës, janë rikthyer në natyrë, sipas një skeme të caktuar shpërndarjeje

LEXO ME SHUME >


Një gropë masive e krijuar në kushte të paqarta kërcënon fushat e fermerëve dhe shtëpitë në fshatin meksikan

ExBulletin raporton se një gropë e madhe me diametër rreth 60 metra është shfaqur në fushat e fermerëve në Meksikën qendrore, duke kërcënuar ‘të gëlltisë’ një shtëpi që ndodhet aty afër.x

LEXO ME SHUME >


Shkencëtarët zbulojnë organizma 24 000-vjeçare

Shkencëtarët në Rusi theksuan se kanë zbuluar krijesa mikroskopike të ngjashme me krimbat që kanë mbijetuar për të paktën 24 000 vjet në një shtresë të ngrirë toke në Siberi.

LEXO ME SHUME >


Acer Aspire Vero, kompjuteri miqësor me mjedisin

Prodhuesi i kompjuterëve Acer ka prezantuar Aspire Vero, një laptop të bërë kryesisht nga plastika e ricikluar (PCR).

LEXO ME SHUME >


Deti në Turqi dëmton turizmin dhe mjedisin

Një shtresë e trashë, e lëmuar, materie e ngjashme me mukusin po përhapet përgjatë Detit Marmara afër Stambollit, duke dëmtuar jetën turistike, detare dhe industrinë e peshkimit.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.