Lajme nga bota


Mikrobet në stomakun e lopës mund të shpërbëjnë plastikën

Stomaku i lopëve mund të përmbajë baktere që mund të thërrmojnë plastikën, thuhet në një studim të kryer së fundmi.

LEXO ME SHUME >


'Syri i zjarrit': Rrjedhja e gazit ndez flakën e madhe në sipërfaqen e oqeanit

‘’Një zjarr në sipërfaqen e oqeanit në perëndim të gadishullit Jukatan të Meksikës është shuar’’, është shprehur  kompania shtetërore e naftës Pemex, duke fajësuar rrjedhjen e gazit nga një tubacion nënujor për shkaktimin e zjarrit të kapur në videot që u bënë virale.

LEXO ME SHUME >


Një miliard pemë të reja nuk mund ta kthejnë Ukrainën jeshile

Ishte një sinjal ambicioz i qëllimit të gjelbër kur Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky deklaroi këtë muaj se një miliard pemë shtesë do të mbillen brenda tre vjetësh dhe një milion hektarë do të ripyllëzohen brenda një dekade.

LEXO ME SHUME >


Thyen rekordin e vitit 1941/ Kanadaja regjistron temperaturën 46,1 gradë C

Fshati Lytton në provincën e Kolumbisë Britanike, regjistroi të dielën temperaturën më të lartë të të gjitha kohërave në Kanada prej 46,1 gradësh Celcius.

LEXO ME SHUME >


Çfarë po përgatitet? SHBA ndërton qendrën e trajnimit detar pranë detit të Kinës Jugore

Indonezia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë arritur marrëveshje për ndërtimin e një qendre të re të 3.5 milionë dollarësh të trajnimit detar në zonën strategjike të Batamit, në ishujt Riau.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.