Lajme nga bota


Nga Singapori vjen birra e prodhuar me ujërat e zeza

Një program qeveritar për trajtimin e ujërave të zeza i quajtur NEWater ka filluar në Singapor që nga viti 2003. Ky projekt tani bën një hap përpara me një birrë. Kompania NEWBrew ka hedhur në treg një pije të bërë me ujëra të ndotura, por të pastruara. Qëllimi është të trajtohet problemi i përgjithshëm i mungesës së ujit.

LEXO ME SHUME >


“Një dimër i pasigurt”, analiza e CNN: Thellohet kriza energjetike! Mbyllja e fushave norvegjeze të gazit një tjetër tronditje për Europën

Problemet energjetike të Evropës duket se do të vazhdojnë edhe për një kohë të gjatë.

LEXO ME SHUME >


Shpikja e madhe erdhi, makinë me panele diellore, udhëton deri në 620 km

Një makinë e pajisur me panele diellore pritet të udhëtojë rreth 620 kilometra pa ndalim.

 

LEXO ME SHUME >


Ajri i ndotur sjell më shumë se 28 mijë vdekje të parakohshme brenda vitit

Nga të dhënat rezulton se cilësia e ajrit në Ballkanin Perëndimor është jashtëzakonisht e dobët, kjo pasi të gjitha vendet e rajonit, ku përfshihet edhe Shqipëria tejkalojnë mesatarisht kufirin maksimal ditor të grimcave që është 10 mikrometra ose më i vogël në diametër.

LEXO ME SHUME >


Ndryshimet klimatike kërcënojnë kulturat industriale të domates!

Quhen domate industriale (në anglisht processing tomatoes): dhe janë pikërisht ato fruta të destinuara të mbërrijnë në tavolinat tona tashmë të përpunuara, për shembull në formën e ketchup-it ose konservave e salcave të ndryshme. Një studim i botuar në Nature Food analizoi se si ndryshimi i klimës mund të ndikojë në këto kultura dhe lajmet nuk janë të mira. Deri në vitin 2050 oferta globale e domateve industriale pritet të bjerë me 6% krahasuar me periudhën 1990-2009.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.