Lajme nga bota


Në rrethin polar arktik do të hapet hoteli i parë me eficiencë energjie! Do të prodhojë më shumë energji sesa konsumon

Në arktik do të hapet hoteli i parë me eficiencë energjie. Svart do të jetë në gjendje që të vetëprodhojë më shumë sesa konsumon. “Do te këtë një ndikim mjedisor minimal në këtë natyre të shkëlqyer të Veriut” shpjegon një nga themeluesit nga studio Snøhetta, projektuese e hotelit.

LEXO ME SHUME >


Shkencëtarët kanë mësuar spinaqin të dërgojë emaile – Një paralajmërim për ndryshimin klimatik?!

Mund të tingëllojë si diçka nga një film fantastiko-shkencor futurist, por shkencëtarët kanë arritur të krijojnë bimë spinaqi të cilat janë të afta të dërgojnë emaile.

LEXO ME SHUME >


Shfaqet vullkani i akullt, fenomeni i pazakontë natyror që po habit botën – të gjithë vrapojnë në Kazakistan që të fotografohen

Në Kazakistan është formuar një “vullkan i akullt”. Në këtë rajon gjatë verës gjithçka mbulohet nga gjelbërimi, derisa me ardhjen e dimrit shfaqet një fenomen natyror.

LEXO ME SHUME >


Ndikimi i përshtatjes ndaj klimës në nivel vendor - dhe pse kjo është e rëndësishme për të gjithë ne

Kur thatësira e rëndë goditi Azinë Jugore dhe Juglindore në vitin 2008, të korrurat ranë, eksportet globale të orizit u tkurrën dhe çmimet u rritën deri në 200% në të gjithë botën - duke nxitur trazira ushqimore për rritjen e kostove në vende larg Senegalit që e donin orizin.

LEXO ME SHUME >


Shkarkimet e CO2: Në 2021 do të arrijnë nivele që nuk janë regjistruar prej 4 milion vitesh

Nëse keni menduar se Covid kishte kontribuar indirekt (përmes bllokimeve) për ta bërë planetin tonë të marrë frymë përsëri, do të duhet të ndryshoni mendim: Met Office, shërbimi meteorologjik i MB, ka bërë disa parashikime shumë shqetësuese për vitin që sapo ka filluar, duke konfirmuar se rënia e emisioneve të ndotësve për shkak të bllokimeve nuk e ka përmirësuar situatën tashmë të kompromentuar të Tokës.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.