Lajme nga bota


Rekordi i ri/ Muaji i kaluar ishte shtatori më i ngrohtë në historinë botërore

Muaji i kaluar ishte shtatori më i ngrohtë në të gjithë botën, njoftoi shërbimi i motit Copernicus.

LEXO ME SHUME >


Hyn në fuqi vendimi për ndalimin e pipëzave plastike në Angli

Në Angli ka hyrë në fuqi vendimi për ndalimin e pipëzave me një përdorim, përzierësve plastikë të pijeve dhe kunjave për pastrimin e veshëve. 

LEXO ME SHUME >


Dy të pestat e bimëve janë në rrezik zhdukjeje

Shkencëtarët thonë se ata po garojnë me kohën për të emëruar dhe përshkruar bimë të reja, para se llojet (specie) të zhduken.

LEXO ME SHUME >


Ndotja globale/ Shkencëtarët krijojnë ‘super enzimën’ që ‘ha’ shishet plastike gjashtë herë më shpejt

Shkencëtarët kanë krijuar një “super enzimë” të re që mund të shpërbëjë plastikën deri në gjashtë herë më shpejt sesa enzima e tyre e mëparshme. Një ekip studiuesish që më parë kanë ri formyuluan një enzimë që ‘ha’ plastikën me emrin PETase tani e kanë kombinuar atë me një enzimë të dytë për të përshpejtuar procesin, sipas një njoftimi për shtyp nga Universiteti i Portsmouth.

LEXO ME SHUME >


Një shtet do të mbjellë 1 miliard pemë kundër ngrohjes globale

Ekonomia australiane bazohet kryesisht në nxjerrjen e qymyrit për të furnizuar sistemin e saj të energjisë për rreth 60% të energjisë totale të konsumuar. Siç e dimë, qymyri dhe nxjerrja e tij përfshin një sasi të konsiderueshme të ndotjes për planetin tonë, por duke qenë një energji fitimprurëse dhe relativisht “me kosto të ulët”, përdorimi i këtij lloji të lëndës së parë është ende i përhapur.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.