Lajme nga bota


Bimët e rralla që “rrjedhin” nikel / Studiuesit: “Fshihen” në…

Bimë të rralla dhe të vlefshme që natyrshëm "nxjerrin" sasi të mëdha nikeli mendohet të fshihen në pyjet e Indonezisë - por është një garë për t'i zbuluar ato para se të zhduken.

LEXO ME SHUME >


Gjenden 17 delfinë të ngordhur në brigjet e Mauritius, ambientalistët: U vranë nga derdhja e naftës

Të paktën 17 delfinë të ngordhur janë raportuar në brigjet e Mauritius, duke ngritur debatin nëse shkaktare është katastrofa e rrjedhjes së naftës nga çisterna e fundosur.

LEXO ME SHUME >


Ku përfundojnë mbeturinat e pajisjeve mbrojtëse dhe mbetjet medicinale për COVID-19?

Stafi mjekësor dhe organizatat e ndryshme joqeveritare për mbrojtjen e mjedisit kanë shprehur shqetësimin e tyre për rrezikshmërinë e qytetarëve nga prania e pajisjeve dhe produkteve mjekësore, që përdoren për mbrojtjen dhe trajtimin e pacientëve të sëmurë me COVID-19, në ambiente të ndryshme në Kosovë.

LEXO ME SHUME >


Vala e nxehtësisë dhe jo koronavirusi, po rrit numrin e vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar

Vala e nxehtësisë dhe jo koronavirusi, po rrit numrin e vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar

LEXO ME SHUME >


Pas takimit me Angela Merkelin, Greta Thunberg kthehet në shkollë

Aktivistja suedeze e klimës, Greta Thunberg njoftoi sot se është rikthyer në shkollë pas një pushimi 1-vjeçar.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.