Lajme nga bota


Toka ka humbur 28 trilion tonë akull në më pak se 30 vjet. Pasojat mund të jenë katastrofike

Një total prej 28 trilionë ton akulli janë zhdukur nga sipërfaqja e Tokës që nga viti 1994. Ky është përfundimi i shkencëtarëve në Mbretërinë e Bashkuar që kanë analizuar sondazhet satelitore të poleve, maleve dhe akullnajave të planetit për të matur sa mbulim akulli humbi për shkak të ngrohjes globale nxitur nga rritja e emetimeve të gazrave serë.

LEXO ME SHUME >


Raporti i OBSH dhe UNICEF: Më shumë se 800 mln fëmijë nuk kanë akses në larjen e duarve në shkolla

Më shumë se 800 milionë fëmijë në të gjithë botën nuk janë në gjendje të lajnë duart e tyre në shkollë, sipas një raporti të përbashkët të publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF).

LEXO ME SHUME >


Shkencëtarët: Në Oqeanin Atlantik ndodhen deri në 21 milionë ton copëza të plastikës

Ekzistojnë 12-21 milionë tonë pjesë plastike të vogla që lundrojnë në Oqeanin Atlantik. Ky është zbulimi i shkencëtarëve.

LEXO ME SHUME >


Regjistrohet temperatura në e nxehtë në glob! 54.4 gradë celcius në “luginën e vdekjes” në Kaliforni

Termometri ka regjistruar temperaturën më të lartë në planet, të hënën në “Luginën e Vdekjes” në Kaliforni. 54.4 gradë celcius është temperatura më e lartë e regjistruar në të paktën një shekull, e me shumë gjasa më e larta e regjistruar ndonjëherë.

LEXO ME SHUME >


Australi, rreth 3 miliardë kafshë të prekura nga zjarret

Fondi Botëror për Natyrën (WWF) në një raport bën të ditur se zjarret e Australisë kanë vrarë ose zhvendosur afër 3 miliardë kafshë, përfshirë gjitarë, zvarranikë, zogj dhe bretkosa gjatë kësaj periudhe të quajtur “verë e zezë”.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.