Lajme nga bota


Ngjarje e rëndë/ Më shumë se 350 elefantë ngordhin në Botsvana, shkencëtarët: Bilanc katastrofik

Media e njohur ndërkombëtare “Guardian” shkruan se një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Botsvana, ku më shumë se 350 elefantë kanë ndërruar jetë.

Shkencëtarët thanë se kjo ishte ndër katastrofat më të mëdha të ndodhura ndonjëherë, duke e quajtur “katastrofë konservimi”. Vdekja masive e elefantëve ka ndodhur në lokalitetin e njohur si Delta Okavango.

LEXO ME SHUME >


Vala e pazakontë e nxehtit në Siberi po çudit banorët, as kafshët nuk e përballojnë

Temperaturat e larta rekord në Siberi mund të bëhen shkak këtë vit për zjarre dhe për shtimin në atmosferë të sasisë së karbonit, çka do të përkeqësojë më tej krizën e ngrohjes globale.

Qytetet më veriore të Rusisë po regjistrojnë temperatura rekord për stinën, me një klimë që po i ngjason më shumë shteteve të tropikut sesa atyre arktike.

LEXO ME SHUME >


Reja sahariane mbështjell Karaibet, errësohen qiejt e Kubës, Puerto Rikos, Meksikës e Majamit në SHBA

Qiejt e disa shteteve tropikale në Amerikë janë errësuar për shkak të një ere masive nga Saharaja. Autoritetet kanë apeluar mbajtjen e maskave për të evituar dëmet në shëndet duke ditur edhe lidhjen mes ndotjes dhe vdekshmërisë prej kovidit.

LEXO ME SHUME >


Thuhej se ishin shkaktarë të Covid-19 – Pse pangolinat janë gjitarët më të trafikuar në botë?

Megjithë pamjen e tyre të zvarranikëve, pangolinat në fakt janë gjitarë. Ata trafikohen nga gjuetarët në të gjithë botën, dhe përdoren në mjekësinë tradicionale kineze. Kjo tregti e paligjshme i bën ata të prekshëm nga zhdukja.

LEXO ME SHUME >


Lufta ndaj baktereve në spitale bëhet më e fortë me anë të ndihmës së lëkurës së peshkaqenëve

Peshkaqenët shpesh diskutohen në emisione televizive ose lajme që përqendrohen në sulmet e tyre ndaj njerëzve. Por shkencëtarët kanë disa vite tashmë që kanë zbuluar se peshkaqenët mund të frymëzojnë një lloj të ri materiali për sipërfaqe të ndryshme që do të sulmonte bakteret, duke ndihmuar njerëzit në vend që t'i lëndonin ata.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.