Lajme nga bota


Rekordi i përqendrimit të mikroplastikës, në shtratin e detit Tirren

Në detin ”Tirren” ekziston përqendrimi më i lartë i mikroplastikës që është matur ndonjëherë në shtratin e detit në botë: deri në 1.9 milion fragmente për metër katror mund të llogariten në shtrirjen e detit midis rajoneve të Toscana, Lazio, Sardenjës dhe Korsikës, sipas studimit të botuar në revistën ”Science”.

LEXO ME SHUME >


Një kafshë “pritëse e ndërmjetme” kaloi koronavirusin nga lakuriqët tek njerëzit, shpreh studimi i OBSH

Por ndërsa Organizata Botërore e Shëndetit thotë se studimi tregon për “origjinën natyrale” të virusit, disa shkencëtarë thonë se nuk mund të dihet kurrë se si u infektua personi i parë.

LEXO ME SHUME >


34 vjet nga shpërthimi i Çernobilit, OKB apel për të mos harruar

Kishte kaluar mëngjesi i 26 prillit të 1986 kur shpërthimi i reaktorit numër katër në termocentralin Cernobil në Ukrainë shkaktoi katastrofën më të madhe bërthamore në histori.

LEXO ME SHUME >


Poloni: Prifti ekologjist ideon kryqin që prodhon energji

Natën, ky kryq i lartë prej 40 metrash mbi kishën katolike në Poloninë qendrore ofron një shfaqje dritë neoni me ngjyrë blu, të kuqe ose vjollcë. Gjatë ditës, kryqi prodhon energji elektrike për ngrohje dhe ajër të kondicionuar për kishën.

LEXO ME SHUME >


Ndikimi në mjedis i kufizimeve prej koronavirusit

Nga ujërat e pastra kristal në kanalet e Venecias deri në rënien dramatike të niveleve të ndotjes në qytetet e mëdha, pandemia e koronavirusit gjykohet se ka pasur një sërë efektesh pozitive në mjedis, për shkak se miliona njerëz e mijëra aktivitete në të gjithë botën janë mbyllur.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.