Lajme nga bota


Vjen Trump, India pastron lumin, 14 mijë litra ujë për të oksigjenuar Yamuna ad Agra

Një operacion i gjerë pastrimi është ndërmarrë nga qeveria indiane, për të fshehur varfërinë dhe shëmtinë gjatë vizitës së presidentit amerikan Trump, duke nisur nga uji i pastër që do të hidhet në lumin Yamuna as Agra.

LEXO ME SHUME >


Australi, rreth 75% e popullsisë e prekur nga zjarret

Më shumë se 75% e popullsisë u prek nga zjarret që filluan në shtator të vitit 2019 në Uellsin e Ri Jugor, e më pas u përhapën në Queensland, Victoria dhe në Australinë e Jugut.

LEXO ME SHUME >


Koronavirusi ul emetimet e gazrave serrë

Epidemia e koronavirusit, që ka paralizuar ekonominë në Kinë, mund të ketë pakësuar me të paktën 25% emetimet e dyoksidit të karbonit të gjigantit aziatik, sipas një studimi të publikuar sot, por ndikimi mund të jetë veçse i përkohshëm.

LEXO ME SHUME >


Njeriu më i pasur në botë do të shpenzojë 10 miliard dollarë në luftën kundër ndryshimeve klimatike

Jeff Bezos, Drejtori i Përgjithshëm i Amazon dhe personi më i pasur në botë, tha se ishte duke akorduar 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës përmes një nisme globale.

LEXO ME SHUME >


Pastrimi i Greqisë

Pse shumë grekë ambientalistë kundërshtojnë fuqinë e erës. Mullinjtë e erës prishin pamjen

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.