Lajme nga bota


Ekspertët paralajmërojnë: Ndryshimet klimatike mund të zhdukin gjysmën e jetës bimore dhe shtazore në Tokë

Ndryshimet klimatike mund të zhdukin deri në gjysmën e gjithë jetës bimore dhe shtazore në Tokë deri në vitin 2070 nëse temperaturat vazhdojnë të rriten, paralajmëron studimi.

LEXO ME SHUME >


Qytetet pioniere me pyje urbane

Dublini, Lubjana, Kueto, Parisi dhe Erevani, por edhe metropole të tilla si Nju Jorku, San Francisko dhe Toronto apo qytetet italiane të Milanos, Torinos dhe Mantovës dhe më pas qytete të vogla si Bradfordi, Thandër Bei apo Tempe janë disa nga qytetet e para që kanë fituar titullin e ”Qytetet e pemëve”, njoftoi FAO.

LEXO ME SHUME >


"Nga shiu në breshër", Australia përballet me shira të rrëmbyeshëm, qytetarët të lumtur

Prej shumë muajsh Australia po lufton me zjarre shkatërrimtare të cilat kanë djegur sipërfaqe të konsiderueshme pyjesh e kanë vrarë mbi 1 milion specie.

LEXO ME SHUME >


Stuhia Ciara godet Europën. Franca mbyll kullën Eifel. Ciklonet godasin edhe Italinë

Stuhia Ciara që po godet Europën me erëra deri në 160 kilometra në orë po shkakton shqetësime në shumë vende.

LEXO ME SHUME >


Ishulli që po zhduket – Drejt mbylljes ‘porta’ e 150 mijë peshkatarëve!

Ishulli Vaan është një rrip i vogël toke midis Indisë dhe Sri Lankës, në të cilin lundrojnë dhe ankorohen qindra anije të vogla peshkimi. Ky ishulli shënon fillimin e një zone të brishtë të mbrojtur, që është pikërisht Rezerva Biosferë e Gjirit të Mannar. Këto ujëra janë shtëpi për vijën bregdetare më të larmishme dhe biodiversitare të Indisë. Duke u përkushtuar me jetën detare, ajo është shtëpia e 23% të 2,200 specieve të peshkut të Indisë, 106 specie gaforresh dhe më shumë se 400 specie molusqesh, si dhe e delfinit karakteristik indo-paqësor dhe së fundmi e balenës me gunga.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.