Lajme nga bota


Stuhia Ciara godet Europën. Franca mbyll kullën Eifel. Ciklonet godasin edhe Italinë

Stuhia Ciara që po godet Europën me erëra deri në 160 kilometra në orë po shkakton shqetësime në shumë vende.

LEXO ME SHUME >


Ishulli që po zhduket – Drejt mbylljes ‘porta’ e 150 mijë peshkatarëve!

Ishulli Vaan është një rrip i vogël toke midis Indisë dhe Sri Lankës, në të cilin lundrojnë dhe ankorohen qindra anije të vogla peshkimi. Ky ishulli shënon fillimin e një zone të brishtë të mbrojtur, që është pikërisht Rezerva Biosferë e Gjirit të Mannar. Këto ujëra janë shtëpi për vijën bregdetare më të larmishme dhe biodiversitare të Indisë. Duke u përkushtuar me jetën detare, ajo është shtëpia e 23% të 2,200 specieve të peshkut të Indisë, 106 specie gaforresh dhe më shumë se 400 specie molusqesh, si dhe e delfinit karakteristik indo-paqësor dhe së fundmi e balenës me gunga.

LEXO ME SHUME >


Pablo Escobar nuk jeton më, por hipopotamët e tij po kërcënojnë Kolumbinë

Kur Pablo Escobar vendosi ta shndërronte fermën e tij në një kopsht zoologjik, ai nuk mund ta imagjinonte se çfarë do të ndodhte 27 vjet më vonë.

LEXO ME SHUME >


Rriten financimet e gjelbra në rajon

Financimi sipas qasjes së Tranzicionit të Ekonomisë së Gjelbër të BERZH-it arriti një rekord prej 4.6 miliardë eurosh, ose 46 për qind të vëllimit të përgjithshëm të biznesit në 2019, duke nënvizuar kontributin e fortë të BERZH-it në axhendën globale të qëndrueshmërisë. Kjo qasje do të mbështesë vendet e BERZH-it për të pasur ekonomi me emetime sa më të ulëta karboni dhe sa më elastike.

LEXO ME SHUME >


Ferma më e madhe në botë me erë mbi det është në përfundim. Mund të sigurojë energji për 1 milion shtëpi

Ferma më e madhe në botë në det të hapur me erë po merr formë brigjet lindore të Britanisë, një projekt historik që demonstron një mënyrë për të luftuar ndryshimet klimatike në shkallë.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.