Lajme nga bota


Pamje magjepsëse/ Zbulohet pylli i madh antik brenda një grope

Kinë- Zbulohet pylli antik brenda një shpelle nëntokësore në Kinë.

Gropa është afro 200 metra në sipërfaqen e një mali.

Ajo përfshin pemë dhe bimë antike, të cilat edhe mund të fshehin disa specie që nuk janë zbuluar kurrë më parë.

LEXO ME SHUME >


Nga prodhuesi më i madh i naftës në Europë në një superfuqi e burimeve të rinovueshme!

Norvegjia ka zbuluar planet për një zgjerim të madh të prodhimit të saj të energjisë së erës në det të hapur deri në vitin 2040, duke synuar të kthejë një vend që ka ndërtuar pasurinë e tij në naftë dhe gaz në një eksportues të energjisë elektrike të rinovueshme

LEXO ME SHUME >


Plastika në landfillet amerikane vlen miliarda dollarë – Riciklimi, më i shtrenjtë se prodhimi i plastikës së re

Sipas vlerësimeve të reja nga Departamenti i Energjisë (DOE), një mesatare prej 7.2 miliardë dollarësh plastikë përfundoi në landfille në Shtetet e Bashkuara në 2019.

LEXO ME SHUME >


Ka madhësinë e qytetit të Filadelfias, zbulohet liqeni që mund të zbulojë se si dukej Antarktida para se të ngrinte

Shkencëtarët që hetojnë pjesën e poshtme të shtresës më të madhe të akullit në botë në Antarktidë, kanë zbuluar një liqen me madhësinë e një qyteti. Liqeni, i quajtur Snow Eagle, është rreth 370 km katrorë (48 km i gjatë dhe rreth 15 km i thellë) – afërsisht e njëjtë me qytetin e Filadelfias.

LEXO ME SHUME >


Leje 1-vjeçare për energjinë e rinovueshme – Synimet e BE për të arritur sa më shpejt në energjinë e gjelbër!

Ekzekutivi i Bashkimit Europian dëshiron të përshpejtojë tranzicionin e gjelbër të bllokut dhe të shkurtojë varësinë e tij nga karburantet ruse duke lejuar disa projekte të energjisë së rinovueshme të marrin leje brenda një viti, sipas një projektdokumenti.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.