Lajme nga bota


Projekti i pazakontë – Si një kryeqytet që po fundoset po transferohet drejt xhunglës

Ndërsa zjarret po përhapen në të gjithë botën nga Brazili në Australi, kryeqytetit të Indonezisë po i ndodh një fenomen krejtësisht i kundërt. Shirat e dendur kanë përmbytur gjithë vendin duke bërë që lumenjtë të shpërthejnë brigjet e tyre dhe të përmbytin mijëra shtëpi.

LEXO ME SHUME >


Kombet e Bashkuara japin alarmin: Përgatituni për "tsunamin e refugjatëve" nga klima

Bota duhet të përgatitet për një rritje të mprehtë të numrit të refugjatëve pasi miliona njerëz mund të detyrohen të ikin për shkak të ndryshimit të klimës, tha Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.

LEXO ME SHUME >


Trump për Thunberg: Do isha i kënaqur ta takoja, ndotësit e mjedisit janë të tjerët, jo SHBA

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump tha se ai "do të kishte qenë i kënaqur" të takohej me aktivistin e klimës Greta Thunberg në Davos.

LEXO ME SHUME >Imazhe tronditëse nga ajri/ Si u shkatërrua Australia nga zjarret

Zjarret në Australi kanë lënë pasojë të tmerrshme. Për shkak të zjarreve 27 persona kanë humbur jetën, një miliard kafshë kanë ngordhur dhe 2100 shtëpi janë shkatërruar.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.