Lajme nga bota


Presidenti Putin sulmon planet “e çuditshme” europiane për të reduktuar përdorimin e gazit

Presidenti rus Vladimir Putin të mërkurën hodhi poshtë thirrjet evropiane për të zvogëluar besimin ndaj karburanteve fosile, duke thënë se ide të tilla mund t’i dërgojnë njerëzit të jetojnë përsëri në shpella.

LEXO ME SHUME >


Gruaja rrezikon jetën për të shpëtuar koalën nga zjarri në Australi

Një grua rrezikoi sigurinë e saj për të shpëtuar një koalë që po digjejnga një zjarr në Australi. Në videon dramatike, ju mund të shihni nxitimin e saj për të ndihmuar kafshën në një rrugë afër Long Flat në New South Wales.

LEXO ME SHUME >


Në Itali regjistrohen çdo vit 32 viktima nga ngjarjet ekstreme të motit: Evropa e kërcënuar deri në fund të shekullit

Raporti i 'Legambiente': Përmbytjet dhe evakuimet do vazhdojnë të godasin Italinë, kurse në Europë, i nxehti mund të shkaktojë 200,000 vdekje deri në fund të shekullit. Sipas raportit, ndryshimet klimatike do të kenë pasoja dramatike në Europë.

LEXO ME SHUME >


Si dronët po ndryshojnë vajin e palmës?

Ndërsa mjegulla mbuloi hapësirat e mëdha të Azisë Juglindore muajin e kaluar, punonjësit e Genting Plantations Bhd. në Xhakartë filluan të hetonin mbi origjinën e tymit të rrëmbyeshëm më shumë se një mijë kilometra larg. Fotografitë e mbledhura nga dronët që fluturonin 400 metra mbi palmat e Genting ndihmuan kompaninë të lokalizojë zjarret në zona të largëta dhe të paarritshme. 

LEXO ME SHUME >


Ekspertët ngrenë alarmin, ndotja e ajrit me pasoja afatgjate te fëmijët

Me rastin e 30-vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës, Grupi Tematik për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shëndetësi që është strukturë organizative brenda koalicionit të OJQ-ve për mbrojtjen e fëmijëve në Kosovë e njohur me shkurtesën KOMF, mbajti konferencë për media, ku prezantuan një dokument faktik të gjendjes aktuale në Kosovë sa i përket ndotjes së ajrit

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.