Lajme nga bota


Orteku i frikshëm merr gjithçka që i del përpara, tmerrohen italianët

Veriu i Italisë është përfshirë nga reshje dëbore të dendura prej disa ditësh. Dje rreth orës 12:30 në Val Martello një zonë në kufi me Zvicrën dhe Austrinë ka rënë një ortek i fuqishëm.

LEXO ME SHUME >


Ndotja shfrytëzohet për biznes, qytetarët në radhë për të blerë ajër të pastër

Situata sa vjen e bëhet më e rëndë në Indi. Ndotjen alarmante të ajrit, disa po e përdorin si biznes. Qytetarë të shumtë në Nju Delhi u vendosën në radhë për të blerë “ajër të pastër” në lokalin e emërtuar “Oxy Pure”.

LEXO ME SHUME >


San Francisco, Greta Thunberg në muralen më të madhe në qytet

Një mural gjigant me portretin e ambjentalistes ikonë, Greta Thunberg, tashmë qëndron në qendër të qytetit të San Francisko. Vepër e artistit argjentinas Andres Petroselli, ajo synon të na bëjë të reflektojmë mbi rreziqet e ngrohjes globale.

LEXO ME SHUME >


Dhoma e Këshillit të Venetos përmbytet menjëherë sapo kishte refuzuar masat për ndryshimet klimatike

Këshilli i rajonit të Venetos, që është i lokalizuar në Kanalin e Madh të Venecias u përmbyt për herë të parë në histori këtë të marte në mbrëmje, vetëm pak minuta pasui kishte refuzuar të miratonte disa propozime që synonin marrjen e masave për të përballuar efektet e ndryshimeve klimatike.

LEXO ME SHUME >


Paralajmërime të reja për zjarret në Australi nga shkencëtarët dhe ekspertët

Autoritetet australiane kanë paralajmëruar se zjarret e mëdha në dy shtete, Uellsin e Ri Jugor dhe Kuinslland do të vazhdojnë të përbëjnë kërcënim, pavarësisht pse intensiteti i kushteve “katastrofike” është duke u ulur. Rreth 150 zjarre janë ende aktive në Uellsin e Ri Jugor dhe Kuinslland. Më shumë se 50 shtëpi janë shkatërruar apo dëmtuar në Uellsin e Ri Jugor, mirëpo askush nuk ka humbur jetën, kanë thënë zyrtarët.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.