Lajme nga bota


Parlamenti i BE-së voton për fundin e motorëve me djegie të brendshme

Parlamenti Evropian dëshiron që pas 13 vjetësh në Evropë të mos regjistrohet më asnjë makinë e re me benzinë ​​a naftë. Por përpara se një rregullore e tillë të hyjë në fuqi, nevojiten negociata me shtetet e BE-së.

LEXO ME SHUME >


9 milionë njerëz vdesin çdo vit në botë kryesisht nga ndotja e ajrit, por jo vetëm nga kjo!

Një studim ka vlerësuar numrin e vdekjeve në vit për shkak të ndotjes: janë 9 milionë, të shkaktuara kryesisht nga ndotja e ajrit, por jo vetëm nga kjo.

LEXO ME SHUME >


Peshqit rezultojnë pozitiv ndaj barnave farmaceutike – Studimi amerikan: ‘Gjetjet janë vërtet alarmante’!

Sipas një studimi të ri, peshqit kockë në brigjet e Floridës kanë rezultuar pozitivë për një koktej barnash farmaceutike, duke përfshirë ilaçe kundër depresionit dhe presionit të gjakut. Studimi tre-vjeçar u krye nga studiues në Universitetin Ndërkombëtar të Floridës dhe Bonefish & Tarpon Trust (BTT), një organizatë jofitimprurëse me bazë në Miami, e fokusuar në ruajtjen e peshkut kockor dhe tarpon, thotë një njoftim për lajmet nga universiteti.

LEXO ME SHUME >


‘Dielli në shishe’: Bota nuk ka qenë kurrë kaq afër zotërimit të shkrirjes bërthamore!

Nga një kodër e vogël në rajonin jugor francez të Provence, mund të shihni dy diej. Njëri ka qenë duke u ndezur për katër miliardë vjet e gjysmë dhe po perëndon. Tjetri po ndërtohet nga mijëra mendje dhe duar njerëzore dhe po rritet shumë më ngadalë. Rrezet e fundit të mbrëmjes së diellit të vërtetë hedhin një shkëlqim magjik mbi tjetrin një kantier të madh ndërtimi që mund të zgjidhte krizën më të madhe ekzistenciale në historinë njerëzore.

LEXO ME SHUME >


Raporti i OKB: 10% e specieve të Mesdheut zhduken deri në 2050-ën

10% e specieve të Mesdheut do të zhduken deri në vitin 2050. Një raport i fundit i Panelit Ndërqeveritar mbi Ndryshimet Klimaterike në OKB vlerëson se ndryshimi i temperaturës në këtë shekull do të japë pasoja imediate dhe konkrete në popullsitë e detit kryesor të botës. 

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.