Lajme nga bota


Përmbytjet në Venecia, qeveria italiane do shpallë gjendjen e jashtëzakonshme

Italia do deklarojë gjendjen e jashtëzakonshme në Venecia, pasi qyteti italian u përfshi nga nivele të larta të ujit prej 1.87 metrash. Kryeministri Giuseppe Conte i përshkroi përmbytjen si një goditje në zemrën e vendit. Ai tha se qeveria do të veprojë shpejt për të siguruar fonde dhe burime.

LEXO ME SHUME >


Lokalet në Itali po përdorin pipëza prej makaronash për të zvogëluar mbetjet plastike!

Kushdo që nuk ka provuar kurrë deri tani një vakt të mirëfilltë të makaronave italiane, duhet të mundohet ta ndryshojë këtë fakt sa më parë! Makaronat italiane mund t’i gjejmë në të gjitha format dhe madhësitë dhe një lloj në veçanti, makaronat “bucatini”, me formën e tyre cilindrike, po bëjnë bujë si një alternativë miqësore ndaj mjedisit, ndryshe nga pipëzat plastike.

LEXO ME SHUME >


Kryetari i bashkisë: Ndryshimet klimatike qëndrojnë prapa valës më të lartë të përmbytjeve në Venecia

Përmbytjet e mëdha në Venecia që kanë lënë pjesën më të madhe të qytetit italian nën ujë janë një rezultat i drejtpërdrejtë i ndryshimeve klimatike, thotë kryebashkiaku. Këto janë nivelet më të larta të ujit në rajon në më shumë se 50 vitet dhe do të lënë "një shenjë të përhershme", ka shkruar në Twitter kryetari i bashkisë së Venecias, Luigi Brugnaro.

LEXO ME SHUME >


Venecia, alarm i kuq nga përmbytja në Bazilikën e San Marco-s dhe në të tjera monumente

Reshjet e shiut dhe përmbytjet kanë karakterizuar gjithë Italinë në orët e fundit. Në Venecia, lartësia e ujit nga përmbytjet ka arritur në 127 centimetra, kurse brenda Bazilikës së San Marco-s më shumë se 70 cm. Moti i keq ka ndikuar edhe në Veneto dhe pjesën tjetër të Verilindjes, e ndikuar nga Ciklonet mesdhetarë që afrohen nga veri-perëndimi.

LEXO ME SHUME >


Koralet janë sëmurë! Sëmundja misterioze po i vret dita-ditës

Koralet me ngjyra të mrekullueshme të kuqe, të verdha apo purpurta të barrierës mezoamerikane janë sëmurë, e janë kthyer në të bardha. Shkencëtarët po kërkojnë dëshpërimisht të zbulojnë sëmundjen misterioze që është duke vrarë koralet në Karaibe. Brenda më shumë se një viti, në këtë zonë janë zhdukur mbi 30 përqind të koraleve nga një sëmundje që njihet shumë pak, e quajtur SCTLD.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.