Lajme nga bota


Greenpeace: Djegia masive e pyjeve, provë se vaji eko-miqësor i palmës “është një mashtrim”

Tryeza e rrumbullakët për Vajin e Qëndrueshëm të Palmës (RSPO) kishte si çështje kryesore pretendimet e Greenpeace, se pikërisht ky lloj vaji i certifikuar nga RSPO, “është një mashtrim”. Por këtë javë Greenpeace ka publikuar raportin e tij Burning Down the House, duke zbuluar se anëtarët e RSPO kishin qenë në qendër të një serie zjarresh pyjore indoneziane këtë vit, ku një zonë me madhësinë e Porto Rikos u dogj krejtësisht për ti hapur rrugën prodhimit të vajit të palmës.

LEXO ME SHUME >


Vëzhgimi / Tetori më i nxehtë në të gjithë historinë ndodhi pikërisht në 2019-ën

Temperaturat mesatare në të gjithë botën për Tetor 2019 ishin më të nxehtat të regjistruara në historinë e këtij muaji. Ky është përfundimi i nxjerrë nga agjencia e BE-së për monitorimin e tokës, ‘Kopernik’. Tetori 2019 ishte 0.69 ° C më i ngrohtë se mesatarja e muajit nga 1981-2010. Në Evropë, muaji ishte 1.1 ° C më i ngrohtë se tetori mesatar në po të njëjtat periudha. Shumë vende evropiane panë temperatura mbi mesatare gjatë gjithë muajit, me përjashtim të atyre në veri dhe veri-perëndim të kontinentit.

LEXO ME SHUME >


SHBA, shkencëtarët: Jemi përpara emergjencës klimatike globale

Një grup ndërkombëtar i përbërë nga 11 mijë shkencëtarë, përmes një letre të botuar ka paralajmëruar për një emergjencë klimatike që mund të çojë në vuajtje të pallogaritshme nëse nuk merren veprime më serioze për të luftuar ndryshimet klimatike. Në letrën e tyre, pesë shkencëtarë dhe mijëra bashkënënshkrues theksuan se jo vetëm që ka filluar kriza klimatike, por ajo po përshpejtohet shumë më shpejtë nga ajo që pritnin shkencëtarët.

LEXO ME SHUME >


Planeti në emergjencë

Më shumë se 11.200 shkencëtarë nga 153 vende, kanë nënshkruar një deklaratë ku paralajmërojnë se nuk bëhet më fjalë për ndryshime klimatike por emergjencë klimatike. Ata flasin për "vuajtjet e papritura njerëzore" që do të ndodhin në mënyrë të pashmangshme nëse nuk ka një zhvendosje radikale dhe të qëndrueshme në aktivitetet njerëzore që përkeqësojnë klimën dhe rritin temperaturën përmes emetimeve të "gazit serë".

LEXO ME SHUME >


Paraardhësi i njeriut? Shkencëtarët gjejnë majmunin 12 milionë vjeçar në zemër të Evropës

Ecja në pozicion të drejtë e qenieve njerëzore të ditëve të sotme u pa për herë të parë tek një paraardhës në Evropë dhe jo në Afrikë, siç supozohej më parë, deklaroi një grup ndërkombëtar studiuesish. Një studim në revistën shkencore “Nature”, sugjeron se një paraardhës i mundshëm i njerëzve dhe majmunëve ishte në gjendje të lëvizte në dy këmbë, pothuajse 12 milionë vjet më parë.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.